آرشيو مطالب سايت مبارزان کمونيست http://www.mobarez-k.com/arshiv Tue, 19 Sep 2017 18:22:46 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.1 اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران-در گرامی داشت شاهرخ زمانی به مناسبت دومین سالگرد قتل او http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d8%af-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af-44/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d8%af-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af-44/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:22:46 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26835 در گرامی داشت شاهرخ زمانی
به مناسبت دومین سالگرد قتل او

دوسال پیش، در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵، جسم بی جان شاهرخ زمانی، فعال کارگری جسور و مبارز، توسط هم سلولی هایش در زندان گوهردشت یافت شد. مقامات جمهوری اسلامی بلافاصله اعلام کردند که او از سکته مغزی درگذشته است. اندکی بعد محسن اژه ای، این جانی معروف و سخنگوی قوه قضایه رژیم جمهوری اسلامی، اعلام کرد که علت “درگذشت” شاهرخ زمانی “بررسی” خواهد شد. اما در همان هنگام، رژِیم از کالبد شکافی برای روشن شدن آنچه بر شاهرخ رفته بود جلو گیری کرد و از درخواست تشکیل کمیسیون مستقل برای بررسی علت مرگ شاهرخ سر باز زد. و آن گونه که از آخرین گزارش رسمی “کمیته آزادی انجمن” سازمان جهانی کار پیداست مقامات رژیم به این کمیته، بدون ارائه کوچکترین سندی، گزارش داده اند که “تحقیقات مستقل در مورد شرایط درگذشت شاهرخ زمانی” در جریان است و هنور به نتیجه نرسیده است؛ که این نیز دروغی بیشرمانه بیش نیست. دلیل همه اینها نیز روشن است: از نظر مقامات رژیم ، پرونده شاهرخ زمانی بسته شده است؛ زیرا خود می دانند که چه بر سر شاهرخ آوردند. چگونگی کشته شدن شاهرخ زمانی، رازی است که مصلحت رژیم ایجاب می کند که پنهان بماند. بنابراین، نتیجه ای دیگر نمی توان گرفت که ادعای بی پایه اژه ای، جلوگیری از کالبد شکافی، نپذیرفتن در خواست تشکیل کمیسیون مستقل تحقیق و نیز دروغ بیشرمانه به “کمیته آزادی انجمن” همه برای پنهان نگاه داشتن و پرده پوشی قتل شاهرخ بوده است و بس.

شاهرخ زمانی، کارگر سوسیالیستی بود که جمهوری اسلامی نتوانسته بود حتی با به بند کشیدنش صدای او را که در حقیقت صدای اعتراض، دادخواهی و ادعانامه ی طبقه کارگر ایران علیه استثمار، فقر، بی حقوقی و سرکوب عریان نظام سرمایه داری و رژیم اسلامی اش در ایران بود، خاموش کند. او از پشت دیوارهای زندان، شرایط ضد انسانی در زندان های جمهوری اسلامی را افشا و به آن اعتراض می کرد. با شجاعت و جسارت ستودنی، حکومت اسلامی را آشکارا حکومت “ثروت و جنایت” می نامید. در باره مسایل جنبش کارگری و کمونیستی و موانع تشکل یابی کارگران و راه برون رفت از آن مقالات و مطالب تحلیلی و تحقیقی می نوشت. شاهرخ در زندان خاموش نبود و همین باعث انتقام گیری ازاو حتی در حبس می شد. او را از زندانی به زندان دیگر، از بندی به بندی دیگر تبعید می کردند: از زندان تبریز به زندان یزد، از رجایی شهر به قزل حصار و از بند انفرادی به بند انفرادی دیگر.

در تمام مدتی که شاهرخ در حبس بود، هیچگاه به او مرخصی ندادند. نه اجازه یافت تا در مراسم ازدواج دخترش حضور یابد و نه توانست در مراسم خاک سپاری مادر پیر و مبارزش شرکت کند. در زمانی که در زندان بسر می برد به اتهام تبلیغ علیه ولی فقیه به شش ماه حبس دیگر محکومش کردند. شاهرخ نخستین بار در سال ۱۳۷۲، ۱۸ ماه را در زندان گذارند. دومین بار در ۱۳۹۰ در تبریز دستگیر شد و ۳۶ روز تمام را در سلول انفرادی بسر برد. دادگاه او را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” و تشکیل “گروه به قصد بر هم زدن امنیت ملی” به ۱۱ سال حبس محکوم کرد. شاهرخ در آوریل ۲۰۱۴ علیه تبعیدش به زندان قزل حضار دست به اعتصاب غذا زد که بیش از چهل روز به طول انحامید . اعتصاب غذای او فریاد دادخواهی فعال کارگری ای بود که به دست جنایت کاران حاکم اسیر شده بود. این فریاد از دیوارهای بلند زندان جمهوری اسلامی گذشت و به یاری کمپین های سراسری، بازتاب جهانی یافت. دهها تشکل بین المللی کارگری، به همراه تشکل ها و صدها فعال کارگری در ایران با انتشار بیانیه و اطلاعیه و برگزاری اکسیونهای اعتراضی جمهوری اسلامی را به دلیل اقدامات ضد کارگری و ضد انسانی علیه زندانیان سیاسی محکوم کردند و حمایت خود را از شاهرخ زمانی اعلام داشتند.

رژیم جمهوری اسلامی که می دید با به بند کشیدن شاهرخ زمانی و انتقام گیری هایش از او در دوران حبس نتوانسته صدای او خاموش کند آخرین چاره را در حذف فیزیکی او یافت و به این ترتیب با کوتاه کردن زندگی پر بار شاهرخ، جنایتی دیگر بر کارنامه سراسر جنایت خود افزود.

شاهرخ زمانی مبارز سازش ناپذیر جنبش کارگری و سوسیالیستی علیه کلیت سرمایه و برای برقراری جهانی آزاد، برابر و سوسیالیستی بود. با جان باختن شاهرخ جنبش سوسیالیستی و کارگری ایران ضربه ای سخت خورد. تا بود، سر فراز و استوار بر آرمان های این جنبش پای فشرد و با تمام نیرو برایش در کلیه عرصه ها سازماندهی و مبارزه کرد. یاد شاهرخ زمانی و راهش را گرامی می داریم و به نوبه خود همچنان به کارزار برای دادخواهی او ادامه خواهیم داد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
سپتامبر ۲۰۱۷
info@workers-iran.org
http://etehadbinalmelali.com/ak/

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%aa%d8%ad%d8%a7%d8%af-%d8%a8%db%8c%d9%86-%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b2-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%af-44/feed/ 0
حزب کمونیست کارگری کردستان – تهدید و فشارههای حکومت و پارلمان عراق را سرک.ب می کنیم http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%da%a9%d9%85%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%da%a9%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%88-%d9%81%d8%b4%d8%a7/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%da%a9%d9%85%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%da%a9%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%88-%d9%81%d8%b4%d8%a7/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:20:52 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26833 هەڕەشەو گوڕەشەکانی حکومەت و پەرلەمانی عێراق سەرکۆنە دەکەین!

ماوەیەکە هەڕەشەو چاوسورکردنەوە لە خەڵکی کوردستان لە لایەن پەرلەمان و حکومەتی عێراق و سەرکردەکانی حەشدی شەعبی لە پەیوەند بە ریفراندۆمەوە گەرم بوە. لەژێر ناونیشانی” پاراستنی یەکپارچەیی خاکی عێراق”دا کە دەیان ساڵ رژێمی نەتەوەپەرست و شۆڤێنی بەعس و رژێمەکانی پێشووی عێراق، خەڵکی کوردستانیان سەرکوت و کۆمەڵکوژ دەکرد، دەیانەوێ مافی ئەنجامدانی ریفراندۆم لە دانیشتوانی کوردستان قەدەغەو زەوت بکەن. پەرلەمانی عێراق دەستی عەبادی ئاوەڵا دەکات بۆئەوەی پارێزگاری لە یەکپارچەیی عێراق بکات و عەبادیش هەڕەشەی بەکارهێنانی هێزی سەربازی دەکات لە کاتی پێویستدا. هادی عامری سەرۆکی حەشدی شەعبی ئەوەی راگەیاندوە کە دەیانەوێ عێراقێکی بەهێزو یەکگرتوو هەبێ و دژی دابەشکردن و هەرێم سازکردنە! لەپاڵ ئەم هەڕەشەو راگەیاندنە ئاگرینانەدا، کەمپەینێکی رق و دەمارگیری لەلایەن ئەندام پەرلەمان و سیاسەتمەدارو سەرکردەی گروپ و لایەنە سیاسیە ناسیۆنالیستی و ئیسلامیە عەرەبی و تورکمانیەکان دەستی پێکردوە وهەموو هەوڵێکیان بۆئەوەیە کە رێگری لە ئەنجامدانی ریفراندۆم بگرن، بەتایبەتی لەو ناوچانەدا کە بەناوچەی “کێشە لەسەر” ناودەبرێ!

ئەنجامدانی ریفراندۆم بۆ یەکلاکردنەوەی چارەنوسی سیاسی کوردستان لەلایەن خەڵکی کوردستانەوە، مافێکی سەرەتایی و دیموکراتیکی خەڵکی کوردستانە. هاوکات رێگایەکە بۆئەوەی بەشێوەیەکی دیموکراتی و دوور لە شەڕ و خوێنرشتن ئەم کێشەیەی کە دەیان ساڵە بۆرژوازی کوردو عەرەب کاسبی لەسەر دەکەن، کۆتایی پێبێت و کرێکاری کورد عەرەب لەسەنگەری بۆرژوازیەکانی خۆیانەوە نیشانە لە سنگی یەکتر نەگرن! بەڵام حکومەت و پەرلەمانی عێراق کە  ئاڵاهەڵگری فاشیزمی ئیسلامی و میراتگری ناسیۆنالیزم و شۆڤێنیزمی عەرەبین، ناتوانن ئەم مافە سادەو سەرەتاییە بە خەڵکی کوردستان رەوا ببینن.

ئەم هەڕەشەو شمشێر راوەشاندنانەی فاشیزمی ئیسلامی موتوربەکراو بەشۆڤێنیزمی عەرەبی، ترس و دڵەراوکێی لە کەرکوک و ناوچەکانی دیکەدا بڵاوکردۆتەوە و مەترسی لەسەر ئەنجامدانی ریفراندۆم دروستکردوە. لەولاشەوە، ناسیۆنالیزمی کورد دەیەوێ بە هەڵخڕاندنی هەست و سۆزی نەتەوەیی و دەمارگیری کوردایەتی بەرامبەر بەم هەڕەشەو هەنگاوە شۆڤینیستیانەی حکومەت و دەسەڵاتدارانی ناوەند کاردانەوەی خۆی نیشان بدات.

ئێمە ئەم سیاسەتە نەتەوەپەرست و شۆڤینیستانەی پەرلەمان و حکومەتی عێراق و هەڕەشەکانیان بۆ ترساندنی خەڵک و ناچارکردنیان بۆئەوەی دەستبەرداری مافی خۆیان بۆ ئەنجامدانی رایفراندۆم ببن، بە توندی سەرکۆنە دەکەین و دژی دەوەستینەوە. هەڕەشە ملهورانەکانی حکومەتی عەبادی و لایەنە ئیسلامی و نەتەوەپەرستەکانی عیراق و میلیشیا تاوانکارەکانیان، ئەو راستیە بۆ خەلکی کوردستان چەند بارە دوپات دەکاتەوە کە هەرکات ئەم شۆڤێنستانە توانا پەیدا بکەن بە زەبری چەک و سەرکوت خەڵکی کوردستان ملکەچی دەسەڵاتی سەرکوتگەرانەو فاشیاستانەی خۆیان دەکەن. ئەمەش بەڵگەیەکە بۆئەوەی خەڵکی کوردستان پێداگری لەسەر ریفراندۆم و جیابونەوە  بکەن، نەک دەست هەلگرتن لەو مافانە.

هاوکات حزبی کۆمۆنیستی کریکاریی کوردستان هەرجۆرە نەعرەتە و هاندانیکی نەتەوە پەرستانە لەلایەن ناسیۆنالیزمی کوردەوە وەکو کاردانەوە بەرامبەر نەعرەتەی شۆڤێنستی عەرەبی سەرکۆنە دەکات و کاردانەوەیەکی کۆنەپەرستانە و ناکۆکە لەگەل ئامانجی ئازادیخوازانەی خەلکی کوردستان. جەماوەری خەڵکی ئەم ناوچانە نەک هەر دوژمنایەتی و هیچ بەرژەوەندیکی ناکۆکیان نیە، بەڵکو ئەوان بەدەر لە ناسنامەی دروستکراوی نەتەوەیی و دینی و تائیفی، خاوەن بەرژەوەندی هاوبەش و بە هاوپشتی دەتوانن سەرجەم دەسەڵات و هێزە ناسیۆنالیست و دینیەکان پاشەکشەپێبکەن و ناچاریان بکەن بە ملدان بە مافەکانیان. ریفراندۆمیش مافیکی دانیشتوانی ئەو ناوچانەیە و ریگایەکە کە بەدور لە هەر ملهوری و شەر و کێشەیەک هاوڵاتیان لە ریگای دەنگدانەوە چارەنوسی خۆیان بنوسن.

حزبی کۆمۆنیستی کرێکاریی کوردستان بانگەوازی خەڵکی عیراق و کوردستان و بە تایبەتی کەرکوک و ناوچە” کێشە لەسەرەکان” دەکات کە بە هوشیاریەوە مامەلەی ئەم سیاسەتە کۆنەپەرست و شۆڤێنیستیانەی حکومەت و پەرلەمانی عێراق بکەن بۆ ئەوەی نەکەونە داوی ئەو پیلانە چەپەڵەوە کە ئەحزابی نەتەوەپەرست و ئیسلامی بۆ تیکدانی ژیان و ئەمنیەتی خەڵک دایانرشتوە. پێویستە یەکدەنگ و یەکدەست دژی هەرجۆرە دەمارگیری و هاندانێکی نەتەوەپەرستی بوەستنەوە کە لەهەر لایەکەوە دەستی بۆ دەبرێت و دەبێتە مایەی تێکدانی باری ژیان و گوزەران و ئاسایش و دەیان کاتەوە بە گژی یەکتردا.  ئێمە هاوکات ئەوە رادەگەیەنین کە ئەنجامدانی ریفراندۆم لەسەرانسەری کوردستاندا بە “ناوچە کێشە لەسەرەکان” یشەوە مافێکی خەڵکە بەبێ رەچاوکردنی نەتەوەو دین و مەزهەبیانەوە. هەروەها پێویستە ئارامی و ئاسایش و ژینگەیەکی گونجاو ئازاد بۆ دەنگدانیان لە ریفراندۆم دا دەستەبەر بکرێت و بپارێزرێن لەهەر جۆرە هەڕەشەو ترساندن و ئیجبارکردنێک بۆ دەنگدان بە پێچەوانەی مەیل و ویستی خۆیانەوە.

بانگەوازی کرێکاران و خەڵکی ئازادیخواز و لایەنەکانی بەرگریکار لە ئازادی و مەدەنیەت دەکەین لە عیراقدا کە دەنگی نارەزایەتی خۆیان دژی بریارە قەرەقوشیەکانی پەرلەمان و دادگای فیدرال و حکومەتەکەی عەبادی بەرزبکەنەوە و ئیدانەی بکەن و ناچاریان بکەن بە ملدان بە سەلماندنی مافی خەلکی کوردستان بۆ بەرپاکردنی ریفراندۆم و جیابونەوە. ئەگەر بوارێک مابیتەوە بۆ پیکەوەژیان ئەوە تەنها بە بریاری ئازادانەی خەلکی کوردستان مەیسەر دەبیت، نەک بە زەبری چەک و ملهوری.

حزبی کۆمۆنستی کرێکاری کوردستان

١٩/٠٩/٢٠١٧

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%ad%d8%b2%d8%a8-%da%a9%d9%85%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%da%a9%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%af%db%8c%d8%af-%d9%88-%d9%81%d8%b4%d8%a7/feed/ 0
ترجمه – دولت‌ها بزودی زوال خواهند یافتجای آنها را بانک‌ها خواهند گرفت والنتین کاتاسانوف مترجم: ا. م. شیری http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b2%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%b2%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%af-%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b2%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%b2%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%af-%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:17:00 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26831 دولت‌ها بزودی زوال خواهند یافت
جای آنها را بانک‌ها خواهند گرفت
والنتین کاتاسانوف
(Valentin Katasonov)
پروفسور، دکتر علوم اقتصاد، مدیر مرکز پژوهش‌های اقتصادی «شاراپوف» روسیه،
پژوهشگر مسائل پشت پرده
http://www.sovross.ru/articles/1598/35211
مترجم: ا. م. شیری
https://eb1384.wordpress.com/2017/09/17/


۲۷/ ۶/ ۱۳۹۶
جامعه انسانی بدون دولت قابل تصور نیست. دولت: شکل خودسازمانی جامعه است، که از اهرم‌های مدیریت و اجبار برای برقراری نظم قانونی در قلمرو مشخصی استفاده می‌کند. دولت وظایف متعددی دارد. دفاع از کشور، حمایت از نظم اجتماعی، مدیریت اقتصاد، حل مشکلات اجتماعی از جمله مهمترین وظایف دولت است.
ضروری‌ترین علامت مشخصه هر کشور عبارت است از سرزمین با مرزهای مشخص، استقلال (هر چند هم نسبی، ظاهری)، وجود دولت حاکم. دولت- عالی‌ترین مجمع اجرایی امور کشور متشکل از مدیران نهادهای مدیریت کشور و سایر کارکنان دولتی، یا (بمعنی وسیع‌تر) نظام عمومی اداره کشور. دولت در معنای نخست (محدود) قوانینی را اجرا می‌کند که از سوی عالی‌ترین نهاد قانون‌گذاری کشور (پارلمان) تصویب می‌شود. همه این واقعیت‌های ابتدایی برای هر انسان دارای تحصیلات عالی واضح است.
امروزه ما شاهد زوال دولت بمعنی سنتی آن هستیم. مثل مه صبحگاهی در برابر چشمان ما ناپدید می‌شود. بویژه، در رابطه با آنچه که به مشخصه‌هایی مثل استقلال و حاکمیت ملی مربوط می‌شود. در این باره که حاکمیت ملی زوال می‌یابد، در سال‌های اخیر زیاد گفته ‌شده است. نابودی سریع آن تحت تأثیر جهانی‌سازی، که مرزهای ملی- اطلاعاتی، فرهنگی، اقتصادی، مالی و تجاری را پشت سر گذاشته و به حرکتش همچنان ادامه می‌دهد، در حال وقوع است. عبور از حاکمیت ملی یعنی ایجاد بابل جهانی. چند هزار سال قبل نمرود پادشاه بابل با بسیج مردم برای ساختن برج بابل، سعی کرد آنها را در هم‌آمیزد؛ سپس خدا این تلاش دیوانه‌وار را متوقف نمود و خلق‌ها را به سرتاسر جهان پراکند. امروز پیروان ایدئولوژیک نمرود پدید آمده‌اند، که برای ایجاد متعصبانه بابل جهانی جدید با شرکت اکثریت خلق‌‌های جهان سعی می‌کنند و به «خدا» شدن میل دارند.
متأسفانه، روسیه به این روند پیوسته است. کافیست، گفته شود که روسیه فرایند آزادسازی تجاری- اقتصادی و ارزی- مالی را بطور کامل به اتمام رسانده است. مرزهای اقتصادی و گمرکی فقط به شکل ظاهری وجود دارند. من پیشتر در این باره نوشتم، که تجارت پرقدرت قاچاق پیامد این بود. ابعاد رسمی تجارت (سفید) روسیه با ابعاد تجارت قاچاق (خاکستری و سیاه) قابل قیاس است. علاوه بر این، ضرر و زیان خالص سالانه روسیه ناشی از خارج کردن درآمدهای سرمایه‌گذاری توسط سرمایه‌گذاران خارجی و خروج سرمایه در طول یک دهه اخیر بطور میانگین به ۱٠٠ میلیارد دلار در سال رسید. به این ترتیب، چشم‌پوشی از حاکمیت ملی به تاراج بی‌سابقه خلق‌های روسیه منجر گردید.
بموازات این، دولت در حال زوال است. در کشور ما دولت بطور ظاهری وجود دارد. زیرا، وجود آن در قانون اساسی فدراسیون روسیه پیش‌بینی شده است. افزون بر این، قانون اساسی فدرال بتاریخ ۱۷ دسامبر سال ۱۹۹۷، بشماره ف‌ک‌ز- ۲ «در باره دولت فدرال روسیه» (بافضافه تغییرات و مواد اصلاحی) به تصویب رسیده است. کشور ما نخست وزیر (دمیتری مدوداوف) و یک مشت وزارتخانه و اداره، دستگاه دولت مرکزی، انواع و اقسام کمیسیون و کمیته دارد. هر هفته تلویزیون‌ها جلسه هیئت دولت را نشان می‌دهند. با رجوع به تارنمای رسمی دولت، می‌توان از فعالیت‌های وسیع آن اطلاع یافت.
اما این فعالیت‌های دولت فقط تقلید از کار واقعی است و اساسا نمایش‌های سریالی را یادآوری می‌کند. نه نخست وزیر، نه هیچیک از وزیران و رؤسای ادارات هیچ مسئولیتی در مقابل تصمیمات اتخاذی احساس نمی‌کنند. سایر مقامات مسئول دولتی نیز به همین ترتیب. این واقعیت را امروز فقط کورها نمی‌بینند. اما صحبت حتی نه فقط در باره اثربخشی کار دولت (که آن برابر صفر است)، بلکه، در این باره است، که چنین دولتی تقریبا در کشور ما وجود ندارد. فقط تابلوها و مأموران باقی مانده‌اند، که طبق معیارهای روسیه پول‌های هنگفتی هم دریافت می‌کنند. چرا؟..
به پاس عدالت لازم به گفتن است، که نابودی دولت، یک روند جهانی است. پشتیبانی اطلاعاتی از این روند نابودسازی عبارت است از جایگزینی مفاهیم. پیشتر می‌گفتتد: دولت در خدمت جامعه. اما اینک می‌گویند: دولت برای ارائه خدمات به جامعه. اما اگر صحبت از ارائه خدمات بمیان بیاید، در این حالت، احاله وظیفه دولت به بخش خصوصی گام بعدی خواهد بود (باصطلاح برون‌سپاری). دولت حق‌الزحمه خدمات بخش خصوصی در عرصه‌های بهداشت، آموزش و پرورش و فرهنگی را از بودجه پرداخت می‌کند. سپس وظایف حساسی مانند تأمین نظم اجتماعی، دفاع و حتی امنیت دولتی به عهده بخش خضوضی واگذار می‌گردد. بخش قابل ملاحظه جنگ‌های محلی در جهان در دو دهه اخیر بواسطه شرکت‌های نظامی خصوصی پیش برده شده (و همچنان ادامه دارد). به این ترتیب، دولت در وهله اول، بعنوان مشتری خدماتی ایفای نقش می‌کند، که در فهرست خدمات دولتی ثبت ‌شده است. مشتریان خصوصی وارد صحنه می‌شوند. مثلا، شهروندان بیمار خودشان حق خدمات پزشکی مؤسسات طبی خصوصی را پرداخت می‌کنند. بتدریج وظیفه دولت مبنی بر ارائه کمک‌های پزشکی به بیماران حذف می‌شود. تقریبا به همین ترتیب زوال دولت و سایر وظایف آن محقق می‌گردد. از ایده‌ها و نظریه‌های لیبرالی که توسط رسانه‌های جمعی، آموزش و پرورش و فرهنگ پیگیرانه به جامعه القاء می‌شود، برای تسریع روند نابودی دولت استفاده می‌شود. مثلا، نظریه «مشارکت دولتی- خصوصی»، پروژه «دولت الکترونیک»، ایده «سازمان‌های خودتنظیمی (در عرصه اقتصاد و کسب‌وکار) و الی‌آخر.
بنظر می‌آید، که وظیفه دولت را در وهله اول مؤسسات خصوصی (یا غیردولتی) نظیر بانک‌ها بعهده می‌گیرند. از نظر بسیاری‌ها وظایف تازه بانک‌ها یک چیز جدید و کاملا غیرمنتظره است. در صورتی که هیچ چیز تازه‌ایی در این واقعیت وجود ندارد. برنامه تصرف قدرت بوسیله بانک‌ها از مدتها پیش به جامعه القاء شده است. در مرحله نخست (پس از وقوع انقلاب بورژوازی) سوداگران به «صاحبان واقعی پول» تبدیل شدند و به تبع آن از حق بلامنازع برای نشر پول برخوردار گردیدند(از قضا هدف اصلی انقلاب‌های بورژوایی همین بود). آنها مقامات دولتی را خریدند. همانطور که روچیلد گفت: «به من اجازه ضرب پول بدهید، برای من اصلا مهم نیست چه کسانی چه قوانینی تصویب می‌کنند». دولت‌ها (هم بمعنی وسیع و هم بمعنی محدود کلمه) به موجودیت خود، منتها به شکل مزدور ادامه دادند و به کمیته مدیریت امور بورژوازی، در وهله نخست، به مدیران امور «صاحبان پول» بدل گردیدند.
در مرحله دوم بانک‌‌ها وظایف دولت را بطور کامل غصب می‌کنند و دولت برای آنها اصلا لازم نیست. تا جاییکه در آغاز قرن نوزدهم، سن سیمون، یکی از بنیانگذاران سوسیالیسم تخیلی استدلال نمود، که بانک‌ها بهتر از دولت‌های مرسوم می‌توانند جامعه را اداره کنند. این مبنای تفکر «سوسیالیسم بانکی» بود. هر قدر بانک‌ها بر جامعه مسلط بشوند، سوسیالیسم مورد انتظار همانقدر زودتر می‌رسد. با مطالعه دقیق آثار سن سیمون، سوسیالیست فرانسوی، درک می‌کنی، که این نه فقط و نه آنقدر «سوسیاالیسم «بانکی»، بلکه، سوسیالیسم «اردوگاهی» بود. ضمنا، سن سیمون در جوانی بانکدار بود و در میان شاگردان او کسانی بودند که بعدها به بانکدارانی در مقیاس اروپا ازتقاء یافتند. بعنوان مثال، برادران پریر (امیل و ایزاک پریر بانکداران بزرگ فرانسه در قرن نوزده میلادی. م.).
پس از یک قرن رودولف هلفردینگ حرف بزرگ خود را در باره نقش ویژه بانک‌ها ‌در جامعه بیان داشت. کتاب او تحت عنوان «سرمایه مالی» از نظر سوسیالیست‌ها دومین اثر پس از کتاب «سرمایه» کارل مارکس محسوب می‌شود. این سوسیال- دموکرات آلمانی در این کتاب و در آثار بعدی نظریه «سرمایه‌داری سازمان‌یافته» را تدوین نمود. این نوع سرمایه‌داری- مرحله گذار از سرمایه‌داری وحشی و هلاکتبار به سوسیالیسم است. سرمایه‌داری به لطف بانک‌ها ناگزیر به سازمانیافته تبدیل می‌شود. آنها نهادهای محاسبه و نظارت هستند، آنها از بروز بحران‌ در شرایط انباشت تولید، بی‌کاری، تحولات غیرمترقبه اجتماعی و جنگ جلوگیری می‌کنند. به عقیده هلفردینگ بانک‌ها حامل اصول سوسیالیسم هستند. فقط سوسیال- دموکرات آلمانی سوسیالیسم را چیزی در حد اردوگاهی تصور نمود، که بانک‌ها در آن نظم برقرار می‌نمایند. ضمنا، تروتسکی نیز چنین درکی از سوسیالیسم داشت، که سازماندهی زندگی اجتماعی به شکل «ارتش‌های کارگری» را برای روسیه شوروی پیشنهاد کرد.
همه این برنامه‌ها در مقابل چشمان اجرا می‌شود. روی آنچه که در سال‌های اخیر در روسیه روی می‌دهد، تمرکز کنیم. بانک مرکزی فدراسیون روسیه بخشی از ترکیب دولت نیست، اما اختیارات و وظایف آن از همه وزارتخانه‌ها و مؤسسات بخش مالی- اقتصادی دولت روسیه بیشتر است. سوای آن که بانک مرکزی فدراسیون روسیه جزیی از دولت نیست، حتی از آن فاصله می‌گیرد. همین بس گفته شود، که قانون فدرال در مورد بانک مرکزی روسیه بصراحت اشعار می‌دارد، که بانک مرکزی پاسخگوی تعهدات دولتی نیست، و دولت مسئولیتی در مقابل تعهدات بانک مرکزی ندارد. در سال ۲٠۱۳ بانک مرکزی از حق تنظیم‌کننده کلان برخوردار گردید. وظایف و اختیارات آن در عرصه اقتصاد نامحدود شد. اکنون آن نه فقط بانک‌های تجاری، حتی بازارهای مالی را مدیریت می‌کند و از طریق بازارهای مالی می‌تواند عملا به تمامی اعضای این بازار دسترسی پیدا کند. و این‌ها همه عبارتند از همه شرکت‌های بزرگ و متوسط بخش واقعی اقتصاد. دیگر لازم به تکرار نیست، که بانک مرکزی فعالیت‌های سوداگری بیمه، مؤسسات کوچک مالی و شرکت‌های حساب‌رسی را به زیر کنترل کامل خود درآورد. بانک مرکزی یعنی دولت در داخل دولت.
بانک‌های دولتی نیز که با الزامات بانک‌های معمولی تجاری فاصله زیاد دارند، اختیارات فراوان کسب می‌کنند. بانک پس‌انداز روسیه در وضعیت ممتاز خاصی قرار گرفته است. این هم آخرین خبر مربوط به بانک پس‌انداز. در نشست اخیر انجمن اقتصادی، نایب رئیس بانک پس‌انداز، آندری شاروف اظهار داشت، که بانک پس‌انداز به صدور پاسپورت و گواهی‌نامه رانندگی به شهروندان روسیه آغاز می‌کند، یعنی وظایف «مرکز چند منظوره مؤسسات خدمات دولتی و شهری» را بعهده می‌گیرد. این هم سخنان خود او: «کارکنان بانک وظایف کارکنان مرکز چند منظوره دولتی را اجرا خواهند نمود. این بدین معنی است که شما می‌توانید در بانک منزل به ثبت برسانید، پاسپورت یا گواهی‌نامه رانندگی بگیرید. در نظر داریم این برنامه را در سال ۲٠۱۹ اجرا کنیم». پروژه جدید در سال ۲٠۱۸ آزمایش خواهد شد. نایب رئیس بانک تصریح نمود، که در چهارچوب این پروژه در وهله اول با آن مناطق روسیه همکاری خواهد شد که مردم آنها برای دسترسی به مرکز چندمنظوره دولتی متحمل سختی می‌شوند. و تقریبا بیش از نیمی از جمعیت روسیه با چنین دشواری‌ها مواجه هستند.
یادآور می‌شوم، که فعالیت مرکز چندمنظوره دولتی بر مبنای قانون فدرال فدراسیون روسیه، مصوب ۲۷ ژوئیه سال ۲٠۱٠ به شماره اف ز- ۲۱٠ تحت عنوان «در باره سازماندهی خدمات دولتی و شهری» انجام می‌شود. طبق این قانون اعطای حقوق مرکز چندمنظوره دولتی به مؤسسات غیردولتی مجاز نیست. اظهارات آندری شاروف را من شخصا بعنوان نمایش خودسری حقوقی کامل در روسیه و بمثابه مصداق روشن آن است، که بانک‌ها به چه نحوی در خصوصی‌سازی دولت مشارکت می‌کنند. مایلم یک بار دیگر یادآور شوم، که بانک پس‌انداز حتی جزو گروه بانک‌های دولتی نیست. مانند بانک تجارت خارجی یا بانک اقتصاد خارجی. این دعا که بانک پس‌انداز یک مؤسسه دولتی است، اشتباه است. ساختار سهام سرمایه بانک، مندرج در تارنمای آن را عینا نقل می‌کنم:
بانک روسیه- ۵٠+ ۱ سهم.
شخصیت‌های حقوقی- غیرمقیم- ۴۵ و ۴۱ صدم سهم.
شخصیت‌های حقوقی- مقیم- ۱ و ۹٠ صدم سهم.
سرمایه‌گذاران خصوصی- ۲ و ۶۹ صدم سهم.
مسئله قابل توجه در اینجا این است که موسسات آمریکایی در بین سهامداران خارجی اکثریت را تشکیل می‌دهند. سهم شرکت‌های آمریکایی از جمع کل تعداد سهامدارن ۳۳ درصد است. بر اساس همه آنچه که در بالا گفته شد، می‌توان بانک مذکور را نه بانک پس‌انداز فدراسیون روسیه، بلکه، بانک پس‌انداز ایالات متحده آمریکا نامید.
چنین نتیجه حاصل می‌شود، که پاسپورت‌های مؤید شهروندی روسیه را اکنون مؤسساتی صادر خواهند کرد، که از واشینگتن اداره می‌شوند. آیا این نشانه نابودسازی بقایای دولتمداری روسیه نیست؟

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d8%b1%d8%ac%d9%85%d9%87-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b2%d9%88%d8%af%db%8c-%d8%b2%d9%88%d8%a7%d9%84-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%87%d9%86%d8%af-%db%8c%d8%a7%d9%81%d8%aa/feed/ 0
آسمان دیلی نیوز – گزارش http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a2%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%86%db%8c%d9%88%d8%b2-%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a2%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%86%db%8c%d9%88%d8%b2-%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:14:16 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26829 حمله شدید ترامپ به حکومت ایران در سازمان ملل‎

“تجاوز رسانه کردستان عراق” به شهرهای غربی ایران!‎

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a2%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%af%db%8c%d9%84%db%8c-%d9%86%db%8c%d9%88%d8%b2-%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4/feed/ 0
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری -شهرداری املش و بازی با سرنوشت کارگران http://www.mobarez-k.com/arshiv/%da%a9%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%85%da%a9-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%aa%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%87-38/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%da%a9%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%85%da%a9-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%aa%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%87-38/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:11:51 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26827 شهرداری املش و بازی با سرنوشت کارگران

بر اساس خبرها، ” بابک ریحانی ” شهردار املش در استان گیلان که در یک سال گذشته موقعیت متزلزلی در شهرداری این شهر داشته، با هدف جلب افکار عمومی در جهت منافع خود دست به یک سریسیاست های عوام فریبانه زده و در همین راستا، تعدادی نیرو را از طریق قرارداد یک ساله و قول استخدام بعد از یک سال، جذب شهرداری املش نموده است. اما این افراد که هم اکنون تعدادشان ۳۲ نفر است، بعد از گذشت یک سال نه تنها استخدام نشده اند؛ بلکه این کارکنان و بقیه کارکنان شهرداری املش (که بخشی به صورت قرارداد موقت و یا شرکتی و بخشی نیز پرسنل رسمی می باشند)،درگیر مشکلات زیر می باشند :

۱ – تعدادی از کارکنان در چهار ماه اخیر هیچ حقوقی دریافت نکرده اند.
۲ – عده ای بین ۱۵ تا۲۰ ماه اضافه کاری طلب دارند.
۳- نیروهای قرارداد موقت و رسمی نیز دو ماه حقوق و۱۷ ماه اضافه کار طلب دارند .
۴- نیروهای شرکتی، تنها نصف مبلغ عیدی سال جاری را دریافتکرده اند.

صاحبان سرمایه و حامیان آن، چه در بخش خصوصی و چه در سازمان های دولتی، هدفی جز منافع خود دنبال نمی کنند و برایحفظ موقعیت و کسب منافع مستقیم و غیر مستقیم خود از هر روشیکه برای شان امکان پذیر باشد، استفاده می کنند. اما در مقابل کارگران و فرودستان راهی جز متشکل شدن و اتکا به نیروی خویش ندارند. تنها در این صورت است که می توانند در مقابل سرمایه داران و همه ارگان ها و نهادهایی عریض و طویلی که برای به بردگی کشیدن آنها و تعرض به سفره خالی شان، ایجاد شده، ایستاده گی کنند. چاره ما کارگران اتحاد و همبستگی و ایجاد تشکل های مستقل کارگری است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – ۲۷/۰۶/۹۶

https://t.me/khamahangy

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%da%a9%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%87-%d9%87%d9%85%d8%a7%d9%87%d9%86%da%af%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%85%da%a9-%d8%a8%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%aa%d8%b4%da%a9%d9%84-%d9%87-38/feed/ 0
تلویزیون به‌پیش- اعتراضات گسترده به زندانی شدن رضا شهابی، همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و کارگران http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d9%84%d9%88%db%8c%d8%b2%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%b2/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d9%84%d9%88%db%8c%d8%b2%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%b2/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:09:23 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26825 تلویزیون به‌پیش- اعتراضات گسترده به زندانی شدن رضا شهابی، همه‌پرسی استقلال کردستان عراق و کارگران

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%aa%d9%84%d9%88%db%8c%d8%b2%db%8c%d9%88%d9%86-%d8%a8%d9%87%e2%80%8c%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b9%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d8%b6%d8%a7%d8%aa-%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%af%d9%87-%d8%a8%d9%87-%d8%b2/feed/ 0
مصاحبه نشریه اکتبر با اسماعیل ویسی- در خصوص اعتراضات اخیر در شهرهای کردستان http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%85%d8%b5%d8%a7%d8%ad%d8%a8%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ae/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%85%d8%b5%d8%a7%d8%ad%d8%a8%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ae/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:06:58 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26823 مصاحبه نشریه اکتبر با اسماعیل ویسی- در خصوص اعتراضات اخیر در شهرهای کردستان.

کشتار کولبران موقوف. یا کار یا بیمه بیکاری مکفی!

اکتبر: روزهای گذشته شاهد اعراضات در شهرهای کردستان به کشتن کولبران بودیم.علت این اعتراضات، خواست و مطالبه آن چه بود و کارگران و زحمتکشان در کردستان با توجه به فقر بیکاری و مشکلات بیشمار معیشتی در این اعتراضات و مشابه آن در آینده باید بر چه مطالباتی پافشاری کنند؟

اسماعیل ویسی:  قبل از هر چیز لازم است تاکید کنم که، علت اساسی  اعتراضات اخیر در جامعه کردستان همچون در طول ۴ دهه  از موجودیت رژیم اسلامی سرمایه داران، تداوم نفرت عظیم سیاسی- اجتماعی است که، مردم بطور کلی از کل موجودیتش دارند! اما، بطور کنکرت تر در این رابطه داستان این بود که،  روز دوشنبە ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ دو کولبر بە اسامی قادر بهرامی ۴۵ سالە و حیدر فرجی ۲۱ سالە اهل روستاهای مطقه بانە در روستای مرزی “هەنگەژاله”  که برای تامین معیشت خود و خانواده شان در حین حمل کالا از ” کردستان – عراق به داخل ایران ” توسط نیروهای مسلح سرکوبگر اسلامی عمدا کشته می شوند. مردم بانە و روستاهای منطقە از این جنایت رژیم اسلامی، نگران به خشم آمده و در مقابل فرمانداری شهربانه  در اعتراض به این کشتار عمدی تجمع می کنند و بعد از بی توجهی  و شانه بالا انداختن فرماندار به ساختمان فرمانداری یورش برده و آنرا به آتش می کشند. اعتراض بسرعت جنبه همگانی بخود می گیرد. جمع وسیعی از مردم شهر به معترضین می پیوندند.  برای روز بعد از طرف فعالین اجتماعی فراخوان اعتصاب عمومی داده می شود که با جواب مثبت روبرو می شود. در سطح شهر مردم معترض به اقدام ضد انسانی نهادهای رژیم اسلامی، اعتراض می کنند و خواهان ”  مجازات عاملین کشتار و تعویض فرماندار؟! می شوند. اما پاسخ رژیم اسلامی  به خواست مردم معترض، همچون سیاست سرکوبگرانه همیشگی اش ، اعزام نیروهای مسلح بە داخل شهر و میلیتاریزە کردن فضای شهر و بە پرواز درآوردن هلیکوپتر بر فراز شهر بمنظور مرعوب و سرکوب کردن مردم بود. اما این تهدیدات بی اثرو معترضین با نیروهای رژیم در گیرمی شوند. در جریان این اعتراضات حد اقل ۱۰ نفر زخمی و چندین نفررا دستگیرمی کنند کە  بعد از مدتی کوتاه، برای مهار کردن گسترش اعتراضات، دستگیر شدگان را آزاد می کنند. و …

اعتراض و خواست مردم شهر بانه در سطح جامعه کردستان، مورد حمایت قرار می گیرد و در روزهای چهار شنبە  ۱۵ شهریور در شهرهای مریوان و سردشت فراخوان اعتصاب داده می شود، وروز پنجشنبە ۱۶ شهریور عیلرغم آمادگی نیروهای امنیتی- انتظامی و حضور چشمگیر و وسیع شان در اقصی نقاط شهر سنندج اعتراض وسیعی در حمایت از خواست مردم بانه، در مراکز اصلی شهر انجام می گیرد که منجر به درگیری و جنگ و گریز با نیروهای سرکوبگرمی شود. و …

تاکید می کنم که این حرکت اعتراضی سیاسی- اجتماعی در این برهه از زمانه در همگامی با دیگر اعتراضات کارگری، معلمین و بازدشستگان در سراسر ایران از اهمیت خاصی بر خوردار می باشد. که بعدا بطور مشخص به ” ملاحظه ای که در طرح  مطالبه این اعتراض که – مجازات عاملین کشتار و تعویض فرماندار؟! و ارائه چه باید کرد، اشاره خواهم کرد. اما، همانطوریکه در بطن سوال مشکلات بیشمار معیشتی- زیستی اشاره شده است،  لازم است با آمار به  زمینه معیشتی- زیستی و اجتماعی اساس رشد پدیده  کولبری و این حرکت اعتراضی مردمی، و کشتار عمدی که نیروهای اتنظامی کرده و می کنند، بطور مختصر اشاره بکنم.

 

اخراج، بیکار سازی، بسته شدن و تعدیل نیرو در مراکز اصلی صنعتی تولیدی- خدماتی، ناامنی شغلی، فقدان بیمه بیکاری و دیگر بیمه های اجتماعی و درمانی، رشد و گسترش فقر و فلاکت و تعرض افسار گسیخته به سطح زندگی اکثریت مردم همراه با سرکوب شدید و تلاش برای گسترش اختناق سیاسی، از شاخص های اساسی و غیرقابل انکار امروز در سراسر ایران می باشد. این رژیم برای ادامه حیات ارتجاعی و استثمارگرانه، از سوق دادن هرچه بیشتر جامعه به استیصال، فقر و فلاکت  با تحمیل عملا گرسنگی دادن به جامعه دریغ نکرده است. جامعه ای که ۵۱ درصد آن در گرسنگی بسر می برند. رژیم سیاسی ای که ،  در تعقیب و  تلاش برای تامین سود و سود آوری و رسیدن به اهداف سیاسی- طبقاتی و اجتماعی سرمایه داران است.  و برای تحمیل شرایط بدتر از وضعیت کنونی، متفرق کردن مبارزات کارگری و اجتماعی، از هیچگونه تلاشی فروگذاری نکرده و نخواهد کرد. چنین وضعیتی در جامعه کردستان بعنوان بخش جدائی ناپذیری از ایران نیز انعکاس داشته است که بمراتب بدتر از اوضاع سراسری است. زیرا کردستان جامعه ای است غیرصنعتی، مراکز اصلی صنعتی و تولیدی در کردستان وجود ندارد. بیکار سازی وسیعی به جامعه تحمیل شده است. مخاطرات و عوارض ناهنجاریهای اجتماعی فقر، فلاکت، استیصال، رشد پدیده اعتیاد، فحشاء وکودکان کار و خیابان، کارتون خوابی را بدنبال داشته است. بنا بر اعتراف نهاد های رژیم اسلامی، استان کردستان در زمره هفت استان برتر که، دارای درصد بیشتر کارگران بیکار در ایران میباشد. براساس آخرین آمار ارائه شده از طرف نهادهای حکومتی ۴۸ درصد جوانان در کردستان بیکار هستند. در کردستان بیشتر از ۲۱ هزار نفر معتاد وجود دارد. ۸۰ درصد کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی تعطیل و یا به حالت نیمه‌تعطیل درآمده‌اند و ۲۰ درصدی که فعالند، با فشارهای ناشی از تورم و رکود اقتصادی سرسام‌آور روبرو هستند. نرخ بیکاری در این چهار استان نزدیک به ۴۰ درصد می‌باشد  که ناچارا دهها هزار نفر برای تامین معیشت و ادامه حیات خود و خانواده هایشان از ماکو – مهران و دهلران به کار بسیار مخاطره آمیز کولبری روی کرده اند. هر روزه عمدا توسط سرکوبگرا اسلامی کشتار می شوند.  فقط در سال ۲۰۱۶ بیشتر از ۱۰۰ نفر از آنان توسط سرکوبگران اسلامی عمدا کشتارو صدها نفر زخمی و ناقص العضو شده اند. کارگرانی که  بعلت بیکاری، عدم تامین امکانات معیشتی، بیمه بیکاری، تحمیل  زندگی فقر مطلق،  در ازاء دریافت دستمزد در واقع خون بهاء بسیار ناچیزی که، تن به خطیرترین شرایط داده اند. شرایط مرگبار و مرگ آفرینی که چه کشتار عمدی توسط فاشیستهای اسلامی، چه رفتن در میادین مین و یا  عوامل طبیعی باعبورو پرت شدن از سنگلاخ و پرتگاه کوره راههای کوهستانی و کولاک برف و بهمن، سرمازدگی، سکته در حین حمل بار، آثار ثانوی ناشی از زخم‌های ناشی از اصابت گلوله، معلول شدن همیشگی،  در برخی موارد نیز کولبران در نتیجه فشار روانی ناشی از مصادره کالاهایشان توسط نیروهای حکومت، دست به خودکشی زده‌اند. که  موارد چند ماهها ی  اخیر در سردشت، پیرانشهر، بانه و مریوان و در منطقه خوی و ماکو جانباختن ۵ نفر دیگر از آنان  در روز چهارشنبه، دوم فروردین ۱۳۹۶ در روستای ” ترس‌آباد از توابع بخش قطور”  بر اثر  ریزش  بهمن، می باشد. از نمونه های برجسته آن می باشند که  عملا جدا از کشتا عمدی شان توسط  نیروهای اسلامی، کشته و ناپدید شدن بر اثر عوامل طبیعی هم ، چون بلائی، تهدیدی جدی، از دیگر عوارض این وضعیت تحمیل شده می باشد. و …

 آمار های فوق بیان کننده غیر قابل انکار شرایط تحمیل شده ، توسط رژیم اسلامی سرمایه داران در ایران،   به مردم زحمتکش در مناطق کرد نشین در نواری مرزی با کردستان – عراق می باشد که، صدها هزار نفر را ناچار به کار مرگ آور کولبری، کرده است. که توسط سرکوبگران اسلامی  برای تامین و بدست آوردن عوارض گمرکی، کولبران کشتار شده و می شوند.  مقامات و مسئولین رژیم اسلامی سرمایه داران که موجودیت حکومتشان بانی تحمیل چنین شرایطی به دهها هزار نفر در نوارمرزی در غرب ایران کردستان، با عراق و کردستان شده است. در نهایت بیشرمی جهت توجیه کشتار افکار عمومی در جامعه، کولبران را قاچاقچی معرفی می کنند. در صورتی که قاچاقچیان حرفه‌ای و میلیاردری که از مسئولین خود حکومت هستند، در حاشیه‌ای امن قرار دارند.  و …

لازم است تاکید کنم که در این حرکت اعتراضی، شعار ”  مجازات عاملین کشتار و تعویض فرماندار؟!” چون خواست اساسی سر داده می شد. که شعاری بود ” اشتباه ” زیرا کل سیاستهای رژیم اسلامی و آمرین این سیستم و سیاست ” رژیم اسلامی ” از زیر تیغ جوابگوئی که مقصر اصلی است، بنوعی تبرئه و خارج می شود و کل ماجرای کشتار آویزان گردن کسانی میشود که هیچگونه دخالتی در اتخاذ آن سیاست و جنایت نداشته اند.!

را ه چاره اساسی در حال حاضر برای خاتمه دادن به این وضعیت فلاکتبار، تداوم فشار و تلاش  همبسته و سازمانیافته اجتماعی است در جامعه کردستان. برای متوقب کردن کشتار کولبران . طرح شعار ” کشتار کولبران موقوف  یا  کار- یا بیمه بیکاری مکفی ”  است. اینکار ممکن است. در ابعاد اجتماعی باید در این مسیر تلاش نمود!

اسماعیل ویسی esmail.waisi@gmail.com

۲۵ شهریور ماه ۱۳۹۶- ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۷

***

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%85%d8%b5%d8%a7%d8%ad%d8%a8%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%a7%da%a9%d8%aa%d8%a8%d8%b1-%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d8%b3%d9%85%d8%a7%d8%b9%db%8c%d9%84-%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ae/feed/ 0
رو در رو- سال جدید تحصیلی،جای معلمان زندانی در کلاس درس خالی،گفتگو با پیروز نامی http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%b1%d9%88-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%ad%d8%b5%db%8c%d9%84%db%8c%d8%8c%d8%ac%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%86%d8%af/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%b1%d9%88-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%ad%d8%b5%db%8c%d9%84%db%8c%d8%8c%d8%ac%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%86%d8%af/#respond Tue, 19 Sep 2017 18:04:02 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26821 رو در رو- سال جدید تحصیلی،جای معلمان زندانی در کلاس درس خالی،گفتگو با پیروز نامی

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%b1%d9%88-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d9%88-%d8%b3%d8%a7%d9%84-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%ad%d8%b5%db%8c%d9%84%db%8c%d8%8c%d8%ac%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b2%d9%86%d8%af/feed/ 0
نسان نودینیان- مراسم “تکریم” و فریب کاری دولت دوازدهم! http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%aa%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%85-%d9%88-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%a8-%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%aa%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%85-%d9%88-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%a8-%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c/#respond Tue, 19 Sep 2017 17:53:51 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26817 مراسم “تکریم” و فریب کاری دولت دوازدهم!

بازنشستگان همسان سازی حقوق طلب می کنند، وزیر کار می گوید در تامین معاش بازنشستگان با چالش های جدی روبرو هستیم

تجمعات بازنشسته ها بر تارک اعتراضات رادیکال جامعه  نشسته است.

بازنشسته ها فریاد میزنند؛ «خواهان رسیدن حقوق ها به ۴ میلیون خط فقر هستند» وزیر کار گفته:« در بحث امور مربوط به تامین معاش بازنشستگان با چالش‌های جدی روبرویم»

موقعیت اقتصادی بازنشسته ها در دولت روحانی روز بروز بدتر میشود. روزنه های زندگی امن دوره بازنشستگی مسدود شده و چالش چند میلیون نفر از کارگران و کارمندان زن و مرد بازنشسته برای بقا و حق حیات با دولت روحانی، حادتر شده است!

پلکان های نفس گیر!

بازنشستگان در حداقل دو سال اخیر بارها در تجمعات اعتراضی، اجرای فوری وغیرپلکانی همسان سازی حقوق شان را خواستار شده اند، ربیعی گفته:« ٣۵هزار میلیارد تومان بار مالی ناشی از کاهش قدرت بازنشستگان بوده که امسال توانستیم ٢٢٠٠ میلیارد تومان آن را جبران کنیم و هنوز راه درازی در پیش داریم». معنای این آمار آن است که همسان سازی حدود ١۶ سال طول می کشد و«پلکان ها» چنان نفس گیر است که جانی برای بازنشسته ای نمی گذارد. می خواهند یک نسل کامل از بازنشستگان را با تیغ آخته فقر و گرسنگی رهسپار گورستان کنند تا با قطره چکانی حق بالا کشیده شده آنها را به آنها بازپس بدهند.

سابقه اعتراضات بازنشسته ها

صندوق بازنشستگی فولاد؛ بحران مالی و کمبود نقدینگی در صندوق بازنشستگی فولاد  از سال ١٣٩٠ شروع شد. نتیجه برای هشتاد و پنچ هزار بازنشسته ، سخت تر شدن شرایط معیشتی، با دریافت نکردن حقوق هایشان بود. از سوی دیگر عدم پرداخت هزینه های درمانی بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی فولاد، روند ارائه خدمات درمانی را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است. اعتراضات بازنشستگان فولاد در سال ١٣٩۶ کماکان ادامه دارد.  نماینده کانون‌های فولادی و معدنی میگویند: «صندوق بازنشستگی فولاد تاکید دارد که پول لازم برای پرداخت حقوق بازنشستگان را ندارد».

دردولتهای ١١ و١٢ روحانی صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده بود که حداقل حقوق بازنشستگان کشوری طی چهار سال از ۴٩٠ هزار تومان به یک میلیون و ١۵٠ هزار تومان افزایش یافته است. همچنین طی سال های ٩۵ و ٩۶ بیش از ٢٨٠٠ میلیارد تومان برای اجرای طرح افزایش پلکانی و ترمیم حقوق و کاهش اختلاف حقوق بازنشستگان کشوری از سوی دولت یازدهم اختصاص یافته است.

وعده های البته مصوب شده دولت روحانی هنوز عملی نشده.

بازنشستگان در ماه ها مهر و شهریور در سطح سراسری و در مقابل مجلس اسلامی و وزارت کار دست به تجمعات اعتراضی زده اند. خواست بازنشستگان، اجرای دقیق همسان‌سازی مستمری‌ها، اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و گسترش خدمات بیمه‌ای است. در عین حال  بازنشستگان لشکری خواهان اجرای قانون خدمات مدیریت کشوری و پرداخت معوقات مزدی شده اند.

روز شنبه ٢۵ شهریور ماه، حدود ٢ هزار نفر از بازنشستگان سراسر کشور در مقابل تالار وحدت یک تجمع اعتراضی برگزار کردند.

انتخاب تالار وحدت برای برپایی تجمع اعتراضی بازنشستگان به این دلیل بود که صندوق بازنشستگی قصد داشت یک مراسم فرمایشی در این محل تحت عنوان «تکریم بازنشستگان» برگزار کند. قرار بود در این مراسم فرمایشی علی ربیعی وزیر کار از جمله سخنرانان باشد. ساعاتی پیش از مراسم و به دلیل تجمع بازنشستگان، آدرس برگزاری این مراسم را به تالاری در بزرگراه تهران – کرج تغییر دادند.

علیرغم تغییر محل برگزاری مراسم فرمایشی، بازنشستگان مقابل تالار وحدت تجمعشان را برپا داشتند و خواسته های خود را در قالب بنر، پلاکارد و شعارهای هماهنگ بیان کردند.

جمعبندی وزیر کار ربیعی! فریب کاری دولت دوازدهم!

٢۵ شهریور ربیعی که از ترس تجمع ٢هزارنفری بازنشستگان به تالاری در بزرگ راه تهاران ــ کرج فراری شده بود، به هنگام “تکریم” بازنشستگان  در مورد مشکلات آنها گفته: «خوشحالم که حداقل در این چهارسال توانستیم صورت مساله را بیان کنیم.» سخنان بی پروا و هولناک ربیعی مزدور ضد کارگر قطعا با جواب های اعتراضی بازنشستگان جواب خواهد گرفت.

بازنشستگان در چند سال گذشته علیه فریب و دروغ های دولت ١١ و ١٢ از موضعی تعرضی و حق طلبانه به اعتراض پرداخته اند. اعتراضات رادیکال آنها بر تارک اعتراضات سراسری در جامعه ثبت شده است.

ربیعی و دولت دوازدهم روحانی  با اعلام اینکه “توانسته اند صورت مساله مشکلات عدیده بازنشستگان” را بیان کنند، و فاقد راه حل فوری برای تحقق مطالبات بازنشستگان هستند، عملا دشمنی خود با بازنشستگان را به نمایش گذاشته اند. دولتها در حکومت اسلامی ید طولانی در غارت صندوقهای بازنشستگی و بیمه های اجتماعی و پایین نگه داشتن حقوق و مزایای بازنشستگان دارند.

در تجمعات  اعتراضی بازنشسته ها میگویند؛ «منزلت و معیشت مناسب حق مسلم ماست» این خواست بیان امیال و آرزوهای چند میلیون بازنشسته ها است. بازنشسته ها باید با منزلت و معیشت مناسب و مکفی زندگی دوران سالمندی را سپری کنند.  چگونگی برخورد و یا تعامل با دوران سالمندی مهم است. ایجاد امید به زندگی در میان سالمندان، بالا بردن کیفیت و شرایط اقتصادی و اجتماعی، ملاک رابطه نظام حاکم با سالمندان و بازنشسته ها است. در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی اغلب سالمندان به دلیل شرایط نامطلوب اقتصادی ناچار به حضور در بازار کار می شوند. با وجود اینکه انتظار می رود بازنشستگی با دوران استراحت و خروج افراد از فعالیت‌های اقتصادی همراه . دغدغه های مالی و نداشتن درآمد کافی در دوران کهولت و بازنشستگی بسیار آزار دهنده است. افزون بر این، عدم پرداخت حقوق ها برای مدتهای طولانی ، ناتوانی از تامین معیشت، رفاه و تفریح سبب فشارهای روحی و جسمی خواهد شد.

فراهم آوردن شرایطی که بتواند وضعیت مالی بازنشسته ها را بهبود بخشد، ایجاد شرایطی که بازنشسته ها بتوانند اوقات خود را به نحو موثر و مثبت پر کنند و نیز ایجاد محیطی آرام که بتواند فرد را از دغدغه های مادی و روحی دور سازد ، مهمترین نیازهای سالمندان و بازنشستگان هستند. جمهوری اسلامی بجای ایجاد این شرایط، با پرداخت نکردن حقوق و مستمری بازنشستگان، و با ایجاد پائین ترین خدمات پزشکی و درمانی عملا دشمنی و ستیز عمیقی با سالمندان و بازنشسته ها را در کارنامه سیاه خود دارد. این نظام ضد بازنشسته ها و سالمندان است.

نسان نودینیان

٢۶ شهریور ١٣٩۶

١٧ سپتامبر ٢٠١٧

 

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%aa%da%a9%d8%b1%db%8c%d9%85-%d9%88-%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%a8-%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c/feed/ 0
اخبار کارگری-بخش ایران:  نسان نودینیان بخش بین المللی: داوود رفاهی http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-16/ http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-16/#respond Tue, 19 Sep 2017 17:50:31 +0000 http://www.mobarez-k.com/arshiv/?p=26815

اخبار کارگری

بخش ایران:  نسان نودینیان

بخش بین المللی: داوود رفاهی

 

اعتراض کارگران معدن زغال سنگ طزره به پرداخت نشدن معوقات مزدی!

صبح روز ٢۶ شهریور حدود ۶٠٠ نفر از کارگران شیفت صبح معدن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه‌های معادن زغال سنگ البرز شرقی نسبت به تعویق دو ماه مطالبات مزدی خود و خلف وعده های کارفرما معترض شدند. کارگران میگویند پیش از این دستمزد خرداد ماه خود را پس از سه ماه تاخیر در پنجم مرداد ماه، دریافت کرده‌اند.

واحد زغال سنگ البرز شرقی از فروردین سال ٩٣ به ذوب‌آهن اصفهان واگذار شده به همین دلیل این شرکت درباره منابع مالی و پرداخت مطالبات کارگران تصمیم‌گیری می‌کند.

صدور رای بازگشت به کار برای ٧۴ کارگر معترض پالایشگاه ستاره خلیج فارس

روز ٢۶ شهریور ٧۴ نفر ازکارگران اخراج شده پالایشگاه ستاره خلیج فارس بدنبال اعتراضاتی که داشتند و طرح شکایت در اداره کار بندرعباس، توانستند رای بازگشت خود را به هیات تشخیص اداره کار بندر عباس تحمیل کنند. این رای در ٢۵ شهریور صادر شد. بدین ترتیب مدیریت پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان کارفرمای این مجموعه موظف شده است که علاوه بر بازگرداندن حرفه کارگران معترض، مطالبات مربوط به حق بیمه و دستمزد ایام معوقه را به آنها پرداخت کند.

این ٧۴ کارگر بخشی از ٩٧کارگری هستند که مدیریت جدید پالایشگاه ستاره خلیج فارس قصد دارد مسئولیت آنها را به شرکت پیمانکاری واگذار کند. این کارگران که پیش از این توانسته بودند از طریق شرکت در آزمون استخدامی وضعیت استخدامی خود را به حالت قرار داد مستقیم تبدیل کنند، می‌گویند به دلیل اعمال فشار مدیریت از حضور در محل کارشان منع شده‌اند. پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اعلام کرده که قرار است کارگران مورد نظر برای گذراندن یک دوره مهارتی سه ساله اعزام و پس از اتمام دوره به کار سابق خود در پالایشگاه بازخواهند گشت.

اعتصاب وتجمعات کارکنان بیمارستان رحیمی خرمآباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان

صبح شنبه ٢۵ شهریور، کارگران خدماتی بیمارستان رحیمی خرم ‏آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان از طرف شرکت‏های طرف قرارداد دانشگاه علوم پزشکی لرستان،دست از کار کشیده و مقابل بیمارستان تجمع کردند. بنا بر خبر طی هفته‎ی گذشته کارکنان بخش درمانی این بیمارستان از جمله کارکنان آزمایشگاهی، رادیولوژی و پیراپزشکی نیز دراعتراض به عدم پرداخت ۶ ماه اضافه‎کاری و ٨ ماه کارانه‎شان دست به اعتصاب وتجمع زدند. به گفته آنان سهم پزشکان از درآمد بیمارستان‎ها ٩٣درصد است در حالی که فقط ٧درصد آن سهم پرسنل اداری و درمانی است. و یک اعتراض آنان به این تبعیض و نابرابری فاحش است.

تجمع کارگران ٢ کارخانه ابرصنعتی و نازنخ مقابل درب استانداری قزوین

روز ٢۵ شهریور جمعی از کارگران شرکت ابر صنعتی ایران و نازنخ به علت بلاتکلیفی ۶ ساله در دریافت مطالبات خود خواستار اقدام مسئولان در این زمینه شدند.به گفته کارگران آنها از سال ٩٠ از شرکت نازنخ بازنشسته شده‌ اند ولی تاکنون سنوات بازنشستگی، حقوق و مزایای کارگری خود را دریافت نکرده و از شرکت طلب دارند. شرکت نازنخ از دو سال پیش تعطیل شده است. و تمام دستگاه‌ها و وسایل این شرکت به فروش رفته و طلب کارگران پرداخت نشده است.

تجمع کارگران وکارکنان شرکت یکتا فولاد اصفهان با پروژه راه اهن کرمانشاه خسروی بمدت یک سال مطالبات وحقوق خود را دریافت نکرده اند. آنها در رابطه با این موضوع بارها تجمع کرده و جوابی نگرفته اند.

اعتراض رانندگان خطوط تندرو شرکت واحد برای آزادی رضا شهابی راننده زندانی سندیکایی

رانندگان شرکت واحد امروز ٢٢شهریوردر اعتراضی مسالمت آمیز خواستار آزادی رضا شهابی عضو زندانی سندیکای واحد شدند.

بنابردرخواست سندیکای کارگران شرکت واحد ، امروز٢٢شهریور رانندگان خطوط BRTاز ابتدای صبح به نشانه اعتراض به زندانی کردن مجدد رضا شهابی عضو هیئت مدیره سندیکای واحد که درسی وششمین روز اعتصاب غذا بسر میبرد چراغ های اتوبوس هایشان را روشن کردند و سرعت اتوبوس ها را٢٠کیلومتر کاهش دادند. البته از یک روز قبل عوامل امنیتی و حراستی شرکت واحد آماده بودند و روز قبل یکی ازرانندگانی که اعلامیه ی اعتراضی را در بین رانندگان پخش میکرد توسط گشتی های واحد دستگیر و به پلیس امنیت پایگاه هشتم تحویل داده شد و امروز با پرونده سازی امنیتی ها با قرار کفالت در دادسرای اوین آزاد شد ، امروز هم عوامل مدیریتی و امنیتی بطورچشمگیر و مرتب در خطوط BRTحضور داشتند و تعدادی از رانندگان معترض را از خطوط بیرون کردند و به تعدادی از اعضای فعال سندیکا هم که شناخته تر بودند اجازه تردد در خطوط را ندادند و البته که این اقدامات نتوانست تاثیری بر خاموش کردن چراغ معترضین بگذارد و در نوبت عصر تعداد بیشتری از رانندگان به این اعتراض پیوستند . در ١۴شهریور ماه هم رانندگان شرکت واحد به همراه دانشجویان و دیگر فعالین کارگری و معلمان در مقابل مجلس بهارستان دست به راه پیمایی و اعتراض برای رضا شهابی زدند .سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی بی قید وشرط این عضو سندیکا میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

٢٢شهریور ماه

اعتصاب رانندگان سرویس های رفت وآمدکارگران مجتمع کشت و صنعت هفت تپه

ظهر روز ٢٢ شهریور رانندگان سرویس های رفت و آمد کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در اعتراض به دستمزدهای معوقه خود دست از کار کشیدند و بسمت قسمت ترابری شرکت حرکت کردند. پس از مدتی چندنفر بنمایندگی از همه وارد محوطه شرکت شدند و آنها قول پرداخت قسمتی از مطالباتشان را دادند.

دومین روزدورجدید اعتصاب کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان

از روز ٢٠ شهریور، کارگران کارخانه سیمان مسجدسلیمان دراعتراض به توخالی در آمدن وعده کارفرما مبنی برپرداخت ماه ها مطالباتشان، دوباره دست از کار کشیدند وطی این دوروز مقابل اداره کار مسجدسلیمان ودفتر بهارستان نشین این شهرتجمع کردند. این واحد صنعتی حدود ۴٧٠ کارگر رسمی قراردادی و روزمزد دارد که در این میان کارگران رسمی و قراردادی معادل ۵ ماه مزد معوقه و کارگران روزمزدی حدود ١٧ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده؛ طلبکارند. به گفته کارگران طبق رای هیئت تشخیص اداره کار، کارفرما موظف به پرداخت همه مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران شده اما تاکنون کارفرما با ادعای نداشتن استطاعت مالی از این حکم تمکین نکرده است. جدا از این طلب، کارگران بابت سنوات دو سال گذشته و برخی مزایای دیگر همانند سبد کالا نیز طلبکارند. کارگران خواستار پرداخت فوری طلبهایشان هستند.

تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه

روزسه شنبه ٢١ شهریور، کارگران نورد پروفیل ساوه دراعتراض به عدم پرداخت۶ماه حقوق و خلف وعده های کارفرما دست به تجمع مقابل کارخانه وفرمانداری زدند. به گفته کارگران آخرین پرداختی آنها مربوط به بهمن ماه سال ٩۵ است . بنا بر خبر در این روز فرماندار ساوه باحضور در بین تجمع کنندگان اعلام کرد که مقرر شده تا پنج شنبه این هفته بخشی از مطالبات کارگران پرداخت شود. کارگران خواستار پرداخت فوری تمامی طلبهایشان هستند.

تجمع کارگران سازمان پسماند واجرائیات شهرداری اهواز

روزسه شنبه ٢١ شهریور، کارگران سازمان پسماند اهوازدراعتراض به عدم پرداخت یک ماه حقوق خود مقابل ساختمان مدیریت پسماند تجمع کردند.این کارگران روز ٢٠ شهریور نیز مقابل ساختمان شورای شهر اهوازتجمع کرده بودند. بدنبال تجمعات اعتراضی این کارگران،عبدالزهرا سنواتی عضو شورای اسلامی شهر اعلام کرد که بر اساس جلسات و توافقات انجام شده قرار است حقوق آنها ظرف یک هفته آینده پرداخت شود. کارگر میگویند وعده بس است، حقوقمان را میخواهیم.

٢٢ شهریور تجمع اعتراضی دستفروشان در اهواز علیه سرکوبگران شهرداری

دستفروشان کارگران بیکاری هستند که برای پیدا کردن لقمه نانی برای زنده ماندن به این شکل روزگار میگذرانند و دولت به جای تامین این کارگران و پاسخگویی به خواستهای آنها، به جای کار یا بیمه بیکاری، هر روزه به آنان یورش میبرد. بساطشان را بر زمین میریزد و ضبط میکند و جنایت میکند. دستفروشان اهواز به این وضعیت اعتراض دارند و خواستار ایجاد شرایط لازم برای کار و یا بیمه بیکاری هستند.

اخیر ترین این جنایت در ٢٢ مرداد سال جاری در قم تبدیل شد که در جریان آن مظفر عباسی جان باخت و به اعتراضی گسترده در شهر قم تبدیل شد. مورد قبلتر آن قتل علی چراغی بود که در روز ١۶ مرداد ٩٣ در حالیکه به همراه پسر ١۴ ساله‌ اش به خیابان تهران‌پارس در تهران رفته بود، بدست پنجه بوکس بدستان شهرداری به قتل رسید. نمونه های دیگری از این سرکوبگری ها حملات متوالی این جنایتکاران به دستفروشان در شهرهای مختلف از جمله در شهرهای جنوب چون اهواز، آبادان، بندرعباس است که بارها و بارها به تظاهرات و اعتراضات جوانان دستفروش در این شهرها علیه سرکوبگران شهرداری منجر گردیده و در مواردی به اعتراض مردم یک شهر تبدیل شده است. بدین ترتیب ماموران شهرداری بخش دیگری از نیروی سرکوب حکومت است که تحت عناوینی چون پاک نگاهداشتن چهره شهرها و سد معبر و غیره هر روزه دارند جنایت میکنند.

ماموران شهرداری هر روزه در این شهر و آن شهر دستفروشانی را که به خاطر بیکاری و نداشتن هیچگونه تامینی ناگزیر به امرار معاش از این طریق و دست و پا کردن لقمه نانی برای خود و خانواده شان هستند، مورد تعرض و حمله قرار میدهند. در مقابل بارها در خبرها شنیده ایم که مردم به تقابل با آنها برخاسته و متواری شان کرده اند.

سرکوبگری های شهردار نسبت به دستفروشی هم اکنون به کارزاری در سطح سراسری شکل داده است. کارزاری که در دو سه ساله اخیر فعال بوده و با خواستهایی چون ایجاد تسهیلات لازم برای دستفروشان برای ادامه به اشتغالشان و امنیت شغلی و قرار گرفتن آنها تحت پوشش تامین اجتماعی جریان داشته است. از جمله در تهران طومارهایی در حمایت از دستفروشان مترو و علیه سرکوبگری های شهرداری به راه افتاده بود. این کارزار ها را دوباره و باقدرت بیشتری به جلو بیاوریم.با اعتراض وسیع خود به سرکوبگری های شهرداری در قبال دستفروشان خاتمه دهیم.

 

٢٢ شهریور رانندگان شرکت_واحد در حمایت از همکار زندانی خود رضا شهابی با سرعت ٢٠ کیلومتر و چراغ روشن حرکت میکنند!

در میدان انقلاب رانندگان شرکت واحد تهدید به اخراج شدند. اما کارگران به اعتراضشان و حرکت با چراغهای روشن ادامه دادند

در فراخوان برای حرکت اعتراضی سندیکای واحد چنین آمده است:

“همکاران گرامی و شریف شرکت واحد، رانندگان زحمت کش، سی و چهار روز است که رضا شهابی راننده حق طلب شرکت واحد در زندان رجایی شهر در اعتراض به عدم آزادی خود پس از پایان پنج سال زندان، اعتصاب غذا کرده است. رضا از سال ٨٣ بی وقفه و سخت کوش برای احقاق حقوق همکاران از خود فداکاری کرده است و با مبارزات رضا و دیگر اعضای سندیکا با همراهی خود شماها، در زمینه ارتقاء معیشت تان دستاوردهای بزرگی به دست آمده است.

به دلیل اعتصاب غذای طولانی امروز جان رضا شهابی خطرات جدی مواجه است. باید همه با هم برای حفظ جان این کارگر حق طلب تلاش کنیم و مظلومیت او را به گوش مسئولین کشور برسانیم. برای حمایت از رضا شهابی

چهارشنبه ٢٢ شهریور در خطوط بی آر تی چراغ های اتوبوس را روشن می کنیم وسرعت اتوبوس را تا ٢٠ کیلومتر در ساعت کاهش می دهیم.”

تجمع پرسنل شرکتی مخابرات اهواز

صبح روز ٢١ شهریور حدود صد نفر از پرسنل شرکتی مخابرات اهواز در خیابان کیان پارس مقابل شرکت مخابراتِ خوزستان تجمع کردند.

تجمع‌کنندگان می‌گویند: خواستار عقد قرارداد مستقیم و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستیم. یکی از حاضران در تجمع به نمایندگی همکارانش می‌گوید: مگر ما چه فرقی با رسمی‌ها داریم که باید شرایط بسیار بدتری داشته باشیم؛ دستمزدمان بسیار پایین است، همان را هم به موقع نمی‌پردازند، امنیت شغلی هم نداریم. پس از برگزاری تجمع، معترضان در شرکت مخابرات حاضر شده و به گفتگو با مقامات شرکت مخابرات خوزستان پرداختند

کارکنان شرکتی مخابرات پیش از این نیز بارها نسبت به اوضاع نابسامان شغلی خود تجمع کرده‌اند.

 

تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه مقابل استانداری

در هفته گذشته، کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی، سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقع مطالباتشان مقابل استانداری تجمع کردند. خبراین تجمع که با دخالت نیروی انتظامی وبازداشت ٢نفر از کارگران معترض پخش شده بود، تکذیبیه نیروی انتظامی مبنی بربازداشت را بدنبال داشت. بنا بر خبر بدنبال تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب و فاضلاب استان کرمانشاه، مبلغ دو میلیارد و ششصد میلیون ریال از طرف سازمان آب و فاضلاب استان به حساب پیمانکاران برای پرداخت حقوق معوقه این کارگران واریز شد.

اعتصاب وتجمع کارگران شهر کاج دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت٧ماهه اش مقابل فرمانداری اردل

روز ١٩ شهریور کارگران شهرداری کاج از توابع شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری، دراعتراض به بروزنشدن حقوق وعدم پرداخت ٧ ماهه اش دست ازکارکشیده ومقابل فرمانداری اردل تجمع کردند. این کارگران بیش از ٧ ماه است که حقوق نگرفته اند و حتی بر اساس مصوبه شورای عالی کار دستمزدشان اضافه نشده است.

کارگران

هیچ قدرت سرکوبی، ما کارگران و معلمان و توده های زحمتکش مردم ایران را وادار به تمکین به شرایط مصیبت بار موجود نخواهد کرد

امروز٢١ شهریور محمود بهشتی از معلمان عضو هیات مدیره کانون صنفی تهران در منزل خود دستگیر و راهی زندانی شد. او ١۴ سال حکم دارد. در رابطه با این دستگیر جعفر عظیم زاده رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران مینویسد:

هیچ قدرت سرکوبی، ما کارگران و معلمان و توده های زحمتکش مردم ایران را وادار به تمکین به شرایط مصیبت بار موجود نخواهد کرد

بدنبال ماهها اعمال فشار بر وثیقه گذار محمود بهشتی لنگرودی و مقاومت و ایستادگی این معلم برجسته در تمکین به آرا صادره غیر قانونی زندان، ظهر امروز وی توسط مامورین دادستانی تهران بازداشت و به زندان منتقل شد.

بازداشت محمود بهشتی لنگرودی برگ دیگری از سرکوب عدالتخواهی ما کارگران و معلمان ایران را در تداوم سرکوب فعالین صنفی که بدنبال گذر از انتخابات ریاست جمهوری و بند و بست جناحهای حکومتی در مقابله با موج اعتراضات صنفی و مدنی آغاز شده است، ورق زد.

چیزی که بر متن اینهمه یورش گسترده و بی وقفه به فعالین صنفی و مدنی قابل مشاهده است، این است که نه تنها در این مملکت قرار نیست حتی ذره ای از مطالبات بر حق ما کارگران و معلمان و دیگر زحمتکشان شاغل و بازنشسته بر آورده شود بلکه توام با موج تازه ای از یورش به سفره های خالی ما از طریق گرانی خزنده هزینه های زندگی و اجرائی کردن طرحهایی از قبیل طرح کارورزی و تلاش برای انجماد دستمزدها، سرکوب عریان و گسترده اعنراضات صنفی در دستور کار حکومتگران قرار گرفته است.

اینک و بیش از هر زمان دیگری و به نحو بی سابقه ای، دولت و کل ارکان قدرت در ایران، دیگر حتی قادر نیستند ژست اداره کنندگان جامعه را به خود گیرند و به شکل کاملا عریانی در مقابل مطالبات و فریاد حق خواهی ما کارگران و معلمان و دیگر توده های میلیونی زحمتکش مردم ایران قرار گرفته اند و تلاش دارند با حربه گسترش و تعمیق سرکوب و قلع و قمع فعالین صنفی و مدنی، میلیونها کارگر و معلم و انسان زحمتکش این جامعه را وادار به تمیکن به شرایط به غایت مصیبت بار کنونی کنند.

اما آیا میشود یک جامعه هشتاد میلیونی را آنهم در عصر آگاهی و توقع بالای انسانها از زندگی و زیستن، در گرسنگی و بی تامینی مطلق فرو برد و از آن طرف زبان از کام آنان کشید و وادار به تمکین شان کرد؟

بازداشت محمود بهشتی لنگرودی و به بند کشیدن اسماعیل عبدی، رضا شهابی، محسن عمرانی و احضار و پرونده سازی علیه یکایک فعالین صنفی و مدنی در سطح کشور، پرونده سازی دسته جمعی علیه کارگران کارخانه هایی همچون نیشکر هفت تپه، کشتار جنایت بار کولبران و تعرض وحشیانه ی روزانه به دستفروشان، توام با غارت صندوقهای بازنشستگی و اندوخته صدها هزار مردم زحمتکش ایران در موسسه های مالی وابسته به حوزه قدرت و گستراندن سایه شوم فقر و فلاکت بر زندگی میلیونها نفر از توده های زحمتکش مردم ایران، بعلاوه ورشکستگی و تعطیلی روزمره مراکز تولیدی و صنعتی و بیکاری روزمره هزاران کارگر و بی افقی میلیونها جوان برای برخورداری از شغل و زندگی مناسب و هزار و یک معضل لاینحل اجتماعی دیگر، سیمائی از یک جامعه هشتاد میلیونی توسعه یافته و امروزی است که هیچ قدرت سرکوبی را یارای نگه داشتن آن، تحت شرایط دهشتناک موجود نخواهد بود.

جعفر عظیم زاده – ٢١ شهریور ماه ١٣٩۶

بیانیه ی شماره ٢

زندانیان سیاسی و بهنام ابراهیم زاده را آزاد کنید !

کارگران و مردم آگاه! همانطور که مطلع هستید، در روز چهارشنبه ٢٢ شهریور ٩۶ تجمعی در اعلام همبستگی با زندانیان در اعتصاب غذا  ، به همراه خانواده های آنان در مقابل زندان گوهردشت  شکل گرفته بود.

نیروهای امنیتی بلافاصله وارد عمل  شدند وتعدادی از تجمع کنندگان را بازداشت کردند وگوشیهای شخصی

افراد را ضبط و سه نفر از این تجمع کنندگان را به کلانتری ١٩ باغستان شهریار انتقال دادند.  در ٢٣ شهریور واله زمانی ، پیمان سالم و بهنام ابراهیم زاده توسط نیروی انتظامی تحویل دادگاه انقلاب کرج شدند .

پس از بی خبری از وضعیت این عزیزان، بهنام ابراهیم زاده امروز ٢٧ شهریور ماه با خانواده خود تماس گرفته است .

وی  هم اکنون در بند اطلاعات زندان گوهر دشت، زندانی است.

بهنام ابراهیم زاده کارگر بیکار و عضو کمیته پیگیری است . وی در ١١ اردیبهشت امسال ،  پس از ٨ سال از زندان گوهردشت آزاد شده بود .

 دو هفته قبل از دستگیری خبر بازگشت سرطان تنها فرزندش را به او داده بودند .

جای کارگر زندان نیست .

زندان جای کارفرمایانی است که دستمزد کارگران را پرداخت نمی کنند و با این کارشان، معیشت خانواده ها را به خطر می اندازند.

زندان جای اختلاس کنندگان و چپاولگران  مال مردم است، که  پس انداز ناچیز مردم را از کف شان ربوده اند .

کارگر زندانی  زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران .

٢٧ شهریور ١٣٩۶

دیدار با خانواده‌ی رضا شهابی

شماری از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران امروز با خانواده‌ی رضا شهابی فعال کارگری زندانی دیدار کردند. رضا شهابی امروز وارد چهل‌ویکمین روز اعتصاب غذای خود شد.

ربابه‌ رضایی همسر شهابی در باره‌ی دلیل اعتصاب غذای او گفت: سیستم قضایی زمانی را که رضا در مرخصی درمانی بوده به حکم او اضافه کرده است. این دوره بیش از نهصد روز است. همچنین محل گذراندن حبس ایشان در اوین تعیین شده اما او را به زندان رجایی شهر برده‌اند. رضا در اعتراض به این دو مورد به اعتصاب غذا دست زده است.

در این دیدار علیرضا آدینه، علیرضا جباری، رضا خندان، رحیم رسولی، علیرضا عباسی و روح‌اله مهدی‌پور از اعضای هیئت‌دبیران، و علی کاکاوند منشی هیئت‌دبیران کانون حضور داشتند و همه بر حمایت از رضا شهابی و آزادی بی‌قید و شرط  و سریع او تاکید کردند. فعالیت در سندیکا و اتحادیه و انجمن جزو حقوق مدنی هر کس است و نباید بابت آن محاکمه شود و کیفر ببیند. بی‌تردید هر چه حمایت از زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی بیشتر و قوی‌تر باشد آنها کمتر مجبور به استفاده از اعتصاب غذا می‌شوند. این شیوه‌ی اعتراض که از ناگزیری است آسیب‌های جدی به سلامت اعتصاب کننده می‌زند.

بیست وهفتم شهریور

داستان زندگی شاهرخ زمانی، یک حماسه است

شهلا دانشفر

شاهرخ زمانی از چهره های شناخته شده و محبوب کارگری در روز ٢٢ شهریور جانباخت. مرگ او که یکپارچه شور زندگی بود ناگهانی اتفاق افتاد و همگان را تکان داد. شاهرخ سمبل آزادیخواهی و انسانیت در تمام طول زندگی و مبارزه اش، چه در بیرون و یا در درون زندان بود. شاهرخ را بخاطر مبارزاتش در دفاع از حقوق کارگر و حقوق انسانها زندانی کردند، به او ١١ سال حکم زندان دادند. او را در زندان زیر بیشترین فشار و شکنجه ها قرار دادند. از این زندان به آن زندان و از این بند به آن بند تبعیدش کردند. بارها و بارها جانش را تهدید کردند، اما شاهرخ در هرجا و در هر شرایطی ندای آزادیخواهی را سر داد و پیامش اتحاد و تشکل بود. شاهرخ برای جانیان اسلامی امان نگذاشته بود. پیامهای تیز و کوبنده اش از زندان، علیه اعدام، علیه سرکوبگری های رژیم، در دفاع از حقوق زندانی، در دفاع از حقوق کارگر، معلم و مبارزات برحق مردم، یک آن حکومت اسلامی را رها نکرد و همچون تیغی در چشم رژیم بود.آخرین پیام شاهرخ خطاب به معلمان بخاطر مبارزات درخشانشان و در حمایت از معلمان زندانی بود.

کسانی چون شاهرخ چهره درون زندانها را دگرگون کردند. شاهرخ سخنران برگزاری اول ماه مه ها در زندان بود. او از درون زندان با بیانیه هایش صدای همه زندانیان سیاسی و زندانیان در بند بود. شاهرخ در این بیانیه ها کل توحش سرمایه داری حاکم را به چالش میکشید و علیه کل دستگاه قضایی حکومت و بیدادگری هایش، سخن میگفت و یکدم آرام نداشت. داستان زندگی شاهرخ یک حماسه بود.

با شنیدن خبر درگذشت شاهرخ، انگشت اتهام از سوی کارگران و همبندانش و از سوی همگان بسوی حکومت اسلامی نشانه رفت. حرف همه اینست که جمهوری اسلامی مسئول جانباختن و مرگ اوست. حکومت مسئول جان زندانیان سیاسی و همه زندانیان دربند است. رژیمی که کارگر را بخاطر مبارزه برای خواستهایش برحقش به اسارت میگیرد، سالها او را در زندان نگاهداشته و از اولیه ترین امکانات زیستی محروم میکند، زندانی را زیر شکنجه روحی و جسمی هر روز قرار داده و بدن و جانش را به تحلیل مببرد و حتی دارو و درمان را از او می برد،. متهم اصلی و مسئول هر آسیبی است که به زندانی وارد آید. کارنامه این حکومت، پر از جنایت و کشتار است. این رژیم زیر شکنجه آدم کشته است، کسانی چون ستاربهشتی، اکبر محمدی، رضا محسنی، هدا صابر، زهرا کاظمی، محسن دکمه چی، منصور رادپور، افشین اسانلو و علیرضا کرمی خیرآبادی در همین زندان رجایی شهر و بدست این حکومت به قتل رسیده اند. از اینروست که امروز خانواده شاهرخ شکایت دارند و خواستار رسیدگی به علت مرگ او در زندان هستند.

شاهرخ عزیز را از دست دادیم، اما نکته قابل توجه و شورانگیز در این میان، پاسخ کارگران و جامعه به این جنایت است. فریاد اعتراض علیه جمهوری اسلامی و دست اندرکاران آن در زندان و در بیرون از زندان بسرعت بلند شد و در ایران و همه جهان طنین انداز شد.

پیام ٧ تشکل کارگری، اتحادیه آزاد کارگران ایران، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، سندیکای کارگران نقاش استان البرز، کانون مدافعان حقوق کارگر، کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری و هیات بازگشائی سندیکای کارگران نقاش تهران تحت عنوان ما مرگ شاهرخ زمانی را به پرچمی برای اتحاد و همبستگی کارگری که او پیشتازش بود تبدیل خواهیم کرد”، حکایت از باز شدن سرفصل جدیدی در مبارزات کارگری است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “علت مرگ شاهرخ را مقامات رسمی هر چه اعلام کنند از نظر ما مسئولیت مستقیم آن تماما بر عهده کسانی است که با تحمیل برده وارترین شرایط بر ما کارگران، حق تشکل یابی و مبارزه برای یک زندگی بهتر را نیز از ما سلب کرده و انسان‌های شریف و بزرگی همچون شاهرخ زمانی را به گوشه زندان‌ها افکنده اند”. و ادامه میدهد:

“شاهرخ زمانی هیچ جرمی جز دفاع از حقوق هم طبقه ای هایش مرتکب نشده بود. او نه صاحب منصب بود، نه اختلاس کرده بود، نه کوچکترین لطمه ای به کسی زده بود و نه شریک دزدان و غارتگران بود. او یک کارگر نقاش، از اعضای شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، عضو هیات بازگشائی سندیکای کارگران نقاش و عضو افتخاری سندیکای کارگران نقاش استان البرز و از بنیان گذاران معنوی این سندیکا بود که در خرداد ماه سال ١٣٩٠ به دلیل مبارزاتش برای احقاق حقوق کارگران به زندان افکنده شد. اما زندان برای انسان جسور و بزرگی همچون شاهرخ، پایان مبارزه و حق طلبی نبود. او در طول نزدیک به ۵ سال دوران زندان، تا آخرین نفس هایش در یکی از سلول‌های دو نفره زندان گوهردشت، لحظه ای از مبارزه و حق طلبی باز نایستاد. نه دیوارهای زندان، نه دادگاه، نه سرکوب و نه اعمال فشار از سوی مامورین امنیتی و زندانبانان قادر به زدن مهر سکوت بر لب‌های شاهرخ نشدند. او بدون ذره ای بزرگ‌نمائی، با جسارت و صلابت بی نظیرش مظهر مقاومت و مبارزه‌جوئی طبقه کارگر ایران برای خلاصی از ستم و استثمار بود.” و بدین ترتیب کارگران با چنین عظمتی یاد شاهرخ را گرامیداشتند.

نظیر همین کلمات را در بیانیه های بسیاری که در گرامیداشت یاد شاهرخ منتشر شده و در واقع کیفرخواستی علیه توحش حکومت سرمایه داری حاکم و کل ماشین سرکوب و جنایتش است، را می بینیم.

از جمله بیانیه زندانیان سیاسی دستگاه دو رجایی شهر، بیانیه کانون صنفی معلمان، بیانیه جمعی از زندانیان سیاسی و امنیتی بند ٧ زندان اوین، بیانیه رهبران کارگری چون جعفر عظیم زاده، و شخصیت های سیاسی و احزاب سیاسی مختلف است.

در روز بعد از مرگ شاهرخ زندانیان سیاسی نیز در سالن ١٢ زندان رجایی شهر کرج یاد او را گرامیداشتند و از مبارزات شاهرخ و از خاطراتشان با او گفتند و سرود تاریخی مرغ سحر را خواندند.

٢۴ شهریور روز وداع با شاهرخ و روز خاکسپاری پیکر او در آرامستان وادی رحمت تبریز بود. علیرغم تهدید خانواده اش و تماس تلفنی اطلاعات رژیم با فعالین کارگری در شهرهای کردستان و تهران و سایر نقاط و تهدید آنان و ایجاد فضای امنیتی، جمعیتی نزدیک به هزار نفر در مراسم خاکسپاری شاهرخ که متفاوت از هر مراسم دیگر بود، شرکت داشتند و سالن از جمعیت پر شده بود. در آنجا کارگرانی از تشکلهای مختلف کارگری چون اعضا و فعالین سندیکای کارگران نقاش استان البرز، کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری، سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، کانون مدافعان حقوق کارگر، اتحادیه آزاد کارگران ایران و جوانان دانشجو و کارگرانی از راه دور گرد آمده بودند تا عزم جزم خود را برای ادامه راه شاهرخ اعلام کنند.

مراسم خاکسپاری شاهرخ، مراسم دعا و قرآن خوانی و عزاداری نبود. سخنرانان این مراسم از دست دادن شاهرخ زمانی را ضایعه بزرگ و تاسف انگیزی برای جنبش کارگری و جنبش آزادیخواهی مردم دانستند. اما اعلام داشتند که با مرگ وی زانوی غم در بغل نخواهند گرفت، بلکه با ادامه مبارزاتشان راه وی را دنبال خواهند کرد. مراسم شاهرخ مراسم تجدید عهد کردن کارگران برای مبارزه برای دنیایی بهتر بود. صدای گریه در این مراسم با قرائت بیانیه ٧ تشکل کارگری و با اعلام اینکه مرگ شاهرخ عزیزمان را به پرچمی برای اتحاد و همبستگی کارگری برای رهائی از ستم و استثمار و بر پائی دنیائی بهتر تبدیل خواهیم کرد، شکسته شد. شرکت کنندگان در این مراسم با شعارهای شاهرخ زمانی، تو معلم مایی، شاهرخ زمانی راهت ادامه دارد، درود بر شاهرخ زمانی. عهد و قرار خود را برای مبارزه برای همان آرمانهایی که شاهرخ بخاطرش جان باخت، گذاشتند.

گزارش منتشر شده از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران از مراسم خاکسپاری شاهرخ، گزارش لحظاتی شورانگیز و تاریخی از جنبش کارگری ایران است که این چنین رهبرانش را ارج میدارد و عزم خود را برای دستیابی به برای آزادی و برابری و دنیایی بدون ستم و استثمار نشان میدهد.

در چنین فضایی از اعتراض و خشم شاهرخ زمانی در بلوک ۵٧ قطعه ٨۵ آرامستان وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد. یادش گرامی باد.

شاهرخ جان باخت، اما نگاهی به اتفاقاتی که در همین چند روز و بدنبال مرگ او گذشته است، حکایت از این دارد که این موضوع برای حکومیت اسلامی گران تمام خواهد شد.

نباید بگذاریم و نمیگذاریم که جمهوری اسلامی بسادگی از این جنایت عبور کند. مرگ شاهرخ را به اعتراضی جهانی علیه سرکوبگریهایی رژیم اسلامی و کل ماشین سرکوب و جنایتش تبدیل کنیم. با برگزاری مراسم گرامیداشت شاهرخ در شهرهای مختلف، با طومارهای اعتراضی، با تماس با سازمانهای کارگری و نهادهای انساندوست در سراسر جهان، با پیکت های اعتراضی در ایران، در مقابل درب زندانها و مراجع قدرت جمهوری اسلامی و در خارج کشور در مقابل سفارت خانه های این حکومت و به هر شکلی که میتوانیم، صدای اعتراضمان را به این جنایت بلند کنیم. خواستار آزادی فوری همه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی از زندان شویم. خواستار درمان و مداوای زندانیان بیمار و اقدامات اضطراری در قبال جان و زندگی آنها شویم. اجازه ندهیم که جمهوری اسلامی به جنایاتش در زندانها ادامه دهد. خواستار بازرسی نهادهای بین المللی از زندانهای جمهوری اسلامی و پایان دادن به این جنایات شویم. مرگ شاهرخ زمانی یک هشدار است و برای اینکه نگذاریم که چنین جنایتی باز هم تکرار شود، به استقبال کارزاری گسترده برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی و باز کردن درب زندانها برویم.

یاد شاهرخ زمانی گرامی باد

بیانیه مشترک ١٩ تشکل و نهاد صنفی مدنی در حمایت از کارگران کولبر!

با سلب حق حیات از کولبران و کارگران امنیت جامعه تضمین نخواهد شد .

جان برای نان

نان برای جان

کارگران کولبر انسان های شریفی هستند که به دلیل بیکاری و نبود شرایط کاری مناسب و شغلی پایدار در استان های مرزی در ازای دریافت مزدی ناچیز با وجود خطرات بسیار خود را به دست کوران حوادث می سپارند و در سخترین شرایط موجود برای رسیدن به لقمه ای نان ، در این راه قدم میگذارند و متاسفانه بیشترشان به سلامتی به مقصد نمی رسند و جان خود را از دست می دهند .

به هیچ وجه کولبران موجودات خطرناکی نیستند که بایستی فقط با گزینه مرگ با انها روبرو شویم بلکه کولبران کارگران به ستوه آمده ای هستند که به علت بیکاری و نبود شغل و عدم توسعه یافتگی منطقه ، تقسیم ناعادلانه ثروت و بی توجهی مسولین به نیازها و در واقع اهمال خواسته ها و مطالبات مردم ، کولبری به آنها تحمیل شده است .

طبق قانون ( ماده ٢٨ و ٣١) دولت به مثابه تصمیم گیرنده و هدایت جامعه در مسیر رشد و توسعه یافتگی چند مسولیت مهم را در قبال احاد جامعه بر عهده دارد .

١ : دولت موظف است برای شهروند ایرانی شغل ایجاد کند .

٢: دولت موظف است برای شهروندان مسکن و سرپناه مناسب و همچنین تحصلات رایگان فراهم کند .

علی الرغم اینکه متاسفانه دولت درمسیر فقر زدایی وتوسعه نتوانسته برنامه هایش را تحقق ببخشد وتکرار کشتار کولبرانی که به ناحق قاچاقچی نامیده می شوند به یک معضل وتهدید روانی برای جامعه تبدیل شده است.

کارگران و کولبران بدون داشتن تشکلات کارگری خود و بی بهره از بیمه و بیمه های بیکاری از مظلوم ترین و بی حقوق ترین بخش طبقه کارگران ایران هستند که همانند همه ای کارگران دچار استثمار و بی توجهی شده اند .کارگرانی که از سر گرسنگی ناچارند سلامت و زندگی خود را به خطر بیندازند .

و اما در این چند روز تمامی دنیا شاهد مظلومیت و شهادت کارگران کولبر بانه و دو کارگر ساختمانی سنندج که بر اثر بی توجه ای مسولین به آتش کشیده شده اند بودند که باعث داغدار شدن خانواده این کارگران شد مطما با دیدن اینگونه موارد زخمی عمیق در دل طبقه کارگر ایران به وجود خواهد امد که کارگران اگاه این شرایط را فراموش نخواهند کرد .

ما امضا کنندگان این بیانیه همچون انجمنها و نهادهای مدنی و صنفی ضمن همدردی با خانواده دو کارگر کولبر بانه ای و کارگر ساختمانی سنندجی خواستار مجازات عاملین این دو حادثه و همچنین خواستار پیگیری شرایط کارگر رضا شهابی که در اعتصاب غذا به سر میبرد می باشیم .

١ ــ انجمن صنفی کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سرواباد ٢ــ انجمن صنفی کارگران ساختمانی بانه ٣..  انجمن صنفی کارگران ساختمانی سقز ۴.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی دیواندره ۵.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی کامیاران  ۶.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی آبادان ٧.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی گچ کار مشهد ٨..انجمن صنفی کارگران ساختمانی بوکان  ٩..انجمن صنفی کارگران ساختمانی دهگلان ١٠.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی اندیشه ١١.. انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرری، حسن آباد ١٢..انجمن صنفی کارگران ساختمانی نی ریز فارس ١٣..موسسه فرهنگی و هنری کانی (شهر کانی سور) ١۴.. انجمن صنفی کارگری ساختمانی نقاش کاشان ١۵..انجمن صنفی کارگران ساختمانی شوش دانیال(خوزستان) ١۶.. انجمن کارگران ساختمانی بجنورد

اتحاد و همبستگی تنها راه حل نجات کارگران می باشد .

٩۶/۶/٢۴

گزارش

٢۵ شهریور تجمع سراسری بازنشستگان

از ساعت ده صبح ٢۵ شهریور بازنشستگان بنا بر فراخوانی قبلی و برای پیگیری خواستهایشان در تهران و شهرهای دیگر از جمله در مشهد، ساری، تبریز، کرمانشاه و در خرم آباد دست به تجمع زدند. در تهران نزدیک به دو هزار نفر از آنها در مقابل تالار وحدت تجمع کردند. در این تجمع بازنشستگان از استانهای مرکزی، اصفهان خراسان جنوبی؛ خراسان شمالی؛ خراسان رضوی؛ گیلان؛ مازندران؛ کرمانشاه؛ تهران و البرز شرکت داشتند. بیش از دو هزار نفر در این تجمع شرکت داشتند.

شعارهای تجمع کنندگان در این روز:

خط فقر ۴ میلیون، حقوق ما یک میلیون، ظلم و ستم کافیه سفره ما خالیه، تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم، یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل می‌شه. تجمع‌کنندگان بنرهای بزرگی با خود همراه داشتند. از جمله بنری با مضمون یک اختلاس کم بشه ، مشکل ما حل میشه، خط فقر ۴ میلیون، حقوق ما یک میلیون، هر وعده که دادند، همه باد و هوا بود قابل توجه بود. در این حرکت اعتراضی مأموران سرکوبگر انتظامی تجمع‌کنندگان در مقابل تالار وحدت تهران را محاصره کردند تا مانع از گسترش این حرکت اعتراضی شوند، اما بازنشستگان به تجمع خود ادامه دادند. این تجمع که قرار بود در مقابل استانداری انجام شود با مخالفت نیروی انتظامی مواجه شد. بازنشستگان همچنان در مقابل استانداری ایستاده اند.

در ساری بازنشستگان در مقابل استانداری جمع شدند که نیروی انتظامی در محل حاضر شد و با پاره کردن بنرها اجازه تجمع نمیداد. در مشهد ، خرم آباد، و خرم آباد در مقابل استانداری، در یزد و کرمانشاه مقابل کانون بازنشستگی و در تبریز در مقابل تالار معلم بازنشستگان تجمع کردند.

بازنشستگان به دستمزدهای زیر خط فقر اعتراض دارند. به امنیتی کردن مبارزاتشان اعتراض دارند. خواستار آزادی فوری همکاران زندانی خود هستند. خواستار پایان دادن به فضای امنیتی در آموزش و پرورش هستند. خواستار درمان رایگان و تحصیل رایگان و پایان دادن به کالایی شدن آموزش هستند. به دزدی ها و حقوقهای نجومی اعتراض دارند و با شعارهایشان در تجمعات مختلفی که داشته اند، از تجمع با شکوه ٣١ مرداد این خواستها را اعلام کردند. خواستهای بازنشستگان خواستهای همه مردم است، وسیعا از آن حمایت کنید. با همین خواستها معلمان شاغل و بازنشسته برای پیگیری اعتراضاتشان به استقبال تجمع سراسری ١٣ مهر روز جهانی معلم میرونند. وسیعا اطلاع رسانی کنیم.

شهلا دانشفر

٢۵ شهریور ٩۶

خواهان آزادی فوری محمود بهشتی شویم

محمود بهشتی عضو کانون صنفی معلمان بعد از اعمال فشارهای فراوان از سوی مقامات قضائی و زندان در آستانه اول مهر، زمان بازگشائی مدارس در منزل خودش بازداشت و روانه زندان اوین گردید.

بازداشت این فعال جنبش معلمان بعد از بازداشت های گسترده کارگران معترض و ربودن و بازگرداندن فعالین کارگری و معلمین در این مقطع از سال و بعد از فراخوان معلمان برای برگزاری روز معلم در ١٣ مهر که بی تردید بر گستردگی دامنه مبارزات و اعتراضات کارگران و معلمان خواهد افزود، صورت گرفته است.

با تداوم اعتراضات گسترده کارگران و معلمان برای احقاق حقوق اولیه مانند پرداخت به موقع دستمزد و ممانعت از بیکارسازی و در برابر آن ناتوانی طرف های مقابل حتی در حفظ مشاغل موجود و پرداخت معوقات مزدی و همچنین تأمین همین فضاهای آموزشی و مدارس غیر استاندارد، طبیعی است که حمله به فعالین، تنها راه باقی مانده و قابل تصور برای مسببان وضع موجود باشد.

تا امروز نتیجه سرکوب ها، تعقیب و احضارها، بازداشت ها و بازگرداندن مجدد فعالین به زندان برای مسببان شرایط حاضر، تحمل فشارهای رو به گسترش داخلی و بین المللی و برای کارگران، معلمان و دیگر معترضان، انسجام و اتحاد و درک ضرورت بر استمرار قدرتمندانه مبارزات برای به عقب راندن تعرضات به حیات و معاش خود و دفاع از حق آزادی اعتصاب و اعتراض و آزادی فعالین به عنوان پیش شرط های تحقق خواسته هایشان بوده است.

محمود بهشتی و دیگر فعالین زندانی را باید با قدرت همبسته و متحدانه خود آزاد کنیم.

انجمن صتفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه     ٢٣/۶/١٣٩۶

 

بازداشت وزندانی کردن محمود بهشتی لنگرودی عضو کانون صنفی معلمان  را قویا محکوم می کنیم

در آستانه شروع سال تحصیلی معلم دلسوز محمود بهشتی لنگرودی در منزلش توسط نیروهای دادستانی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. پیش از این نیز معلمان دلسوز که فرزندان کشور را آموزش می دهند به دلیل دفاع از حقوق صنفی خود  بارها زندانی شده اند. اسماعیل عبدی و محسن عمرانی دیگر معلمان زحمتکش در ماه های اخیر بازداشت و به محکومیت های طولانی مدت محکوم شده اند و در زندان می باشند.

متاسفانه درسالهای اخیر فشار بر فعالان صنفی معلمان بیشتر شده وبجای اینکه درآستانه سال تحصیلی جدید این معلمان که آینده سازان جامعه را آموزش می دهند درکلاس درس باشند؛ هم اکنون برای دفاع از منافع صنفی همکاران شان در زندان بسر می برند.

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت و زندانی کردن آقای محمودبهشتی لنگرودی و دیگر معلمین در زندان را قویا محکوم می کند و خواستار آزادی بی قید و شرط تمامی فعالین صنفی و کارگری می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

 

بیانیه اتحاد بازنشستگان به مناسبت بازگشایی مدارس

به اغاز سال تحصیلی ٩٧_٩۶ نزدیک می شویم.

سیستم آموزشی در ایران یک فاجعه و تراژدی شده است. با بازگشائی مدارس یک بار دیگر این تراژدی در مرکز توجه جامعه قرار می گیرد.

همچنان بی شمارند کودکانی که به کلاس و مدرسه دسترسی ندارند؛ اکثریت عظیم کودکان کار و خیابان، کودکان روستائی و کودکان مهاجر افغانستانی از تحصیل محروم هستند. بنا بر آمار رسمی هر ساله تعداد زیادی از دانش آموزان به دلیل فقر، ترک تحصیل می کنند، بیش از یک سوم مدارس مخروبه و یا درحال تخریب می باشند، بیشتر کلاسها از استانداردهای ایمنی و بهداشتی بی بهره هستند. آموزش و پرورش به امری تجاری تبدیل شده و گرفتن شهریه های گزاف در مدارس از خانواده ها در قالب کمک به مدرسه با انواع ترفندها به یک سنت تبدیل گشته است.

در آن سوی ماجرا اما معلمین آگاه برای اعتراض به این وضعیت و در دفاع از حقوق انسانی صنفی خود با پرونده سازی و احکام زندان و تبعید و اخراج روبرو هستند.

امروز مافیای آموزشی تحت نام های گوناگون ثروت اندوزی می کند و هیچ نهاد و مسئولی کنترلی بر آنها ندارد. این مافیا در آزادی کامل چون زالو خون مردم محروم و اولیای دانش آموزان را به شیشه کرده و سیستم آموزشی کاملا طبقاتی، هر دم چهره شنیع خود را بیشتر می نمایاند.

سیستم آموزش و پرورش دیگر رایگان نیست و دولت با گسترش روند خصوصی سازی، اصل ٣٠ قانون اساسی را که آموزش رایگان تا پایان دوره متوسطه اساس آن است، عملا زیر پا گذاشته وآن را نقض می کند.

سال تحصیلی با چنین شرایطی آغاز می شود؛ آغازی که باجنبش معلمان نیروی تازه ای می گیرد و حمایت همه جانبه خانواده های دانش آموزان و کل جامعه را می طلبد.

تحصیل رایگان در همه سطوح و آزادی ‌همه معلمان در بند و به کلاس برگرداندن معلمان اخراجی و تبعیدی و تامین معیشت بازنشستگان از پایه ای ترین خواستها و جزء بدیهی ترین حقوق است.

ما بازنشستگان به همراه همکاران شاغل و دانش آموزان وخانواده آنها به استقبال سال تحصیلی جدید می رویم!

به امید سال تحصیلی پر بار برای همه معلمان، بازنشستگان و دانش آموزان … به امید اجرایی شدن تحصیل رایگان برای همه سطوح جامعه … به امید داشتن فضای آموزشی استاندارد برای همه دانش آموزان در سراسر کشور … .

در خاتمه از آنجایی که یکی از خواستهای اصلی معلمان و تمامی بازنشستگان همواره تحصیل رایگان و کوتاه شدن دست بخش خصوصی منفعت طلب از آموزش بوده و هست و چنین خواستی طبعا خواست درونی خانواده های دانش آموزان نیز می باشد از خانواده های عزیز انتظار می رود در تجمع ١٣مهر(روزمعلم ) یاریگر بوده و برای کسب مطالبات برحق ندا سر دهند.

به امید موفقیت!

٢۶ شهریور ٩۶

“گروه اتحاد بازنشستگان”

گزارشی درباره آخرین وضعیت کارگران کارخانه کنتورسازی بقلم یکی از کارگرانش

کارگر کارخانه کنتورسازی:

در سال ٩۶ کماکان قسمتی از حقوق ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و حقوق کامل ماه‌های تیر و مرداد پرداخت نشده است و به‌سبب عدم پرداخت حق بیمه دفترچۀ بیمه کارگران تمدیداعتبار نمی‌شود.

در چند سال گذشته مدیریت وقت شرکت سوءمدیریت خود را به گردن کارگران انداخته و با تهدید آن‌ها به اخراج و معرفی تعدادی از آنان به مقامات امنیتی و همچنین، با واردکردن اتهاماتی همچون تحریک کارگران به اعتراض برای معوقات خود، سعی در ساکت‌کردن کارگران نموده که با روشن‌شدن ماجرا برای مقامات امنیتی به مقصودش نرسید.

پس از خصوصی‌سازی بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ١٣٨٨، شرکت کنتورسازی به فردی واگذار شد. پس از گذشت چند سال و سوءمدیریت خود و فرزندش به عنوان مدیرعامل، شرکت دچار کمبود نقدینگی گردید و برای جبران این مشکل شروع به عملیات در بورس کرد (قیمت هر سهم در زمان واگذاری دولت ٢٠۶ تومان بود و بعد از افتتاح‌های نمایشی قیمت آن به ١٣۵٠تومان افزایش یافت که با اطلاع مردم از غیرواقعی‌بودن آن قیمت به٨٠٠تومان کاهش یافت؛ ولی بعد از اقداماتی خاص قیمت هر سهم به یک‌باره به ٨٠٠٠ تومان رسید). هیئت مدیره از این راه به سود هنگفتی رسید؛ تا اینکه در سال ٩۴ به شکایت سازمان بورس مدیرعامل شرکت روانۀ زندان شد و با رسانه‌ای‌شدن این امر اعتراضات کارگری شدت بیشتری پیدا کرد. در سال ٩۵ به دلیل معوقات فراوان حقوق، کارگران دست به تجمع در شهرستان البرز، استانداری، دفتر امام‌ جمعه و مجلس شورای اسلامی زدند و برای نشان‌دادن وضعیت اسف‌بار خود سفره‌های خالی پهن کردند. ولی در نهایت با همین سفره‌های خالی به استقبال سال نو رفتند. با این حال، در انتهای سال ٩۵ فقط مبلغ چهارصد هزار تومان به حساب کارگران واریز شد.

خوب است بدانید، از سال ٩۵ از حقوق ماه‌های خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان و حقوق کامل ماه‌های آذر، دی ، بهمن، اسفند و دو ماه عیدی کارگران کماکان پرداخت نشده است.

بعد از تعطیلات نوروز ٩۶، شخصی به عنوان مشاور مالی و مدیر کارخانه معرفی شد و با حمایت کلیۀ ادارات استان و شهرستان البرز، قول مساعد داد، اگر تولید راه‌اندازی شود، هر ماه با پرداخت حقوق جاری، بخشی از معوقات سال ٩۵، نیز، پرداخت می‌شود. در نهایت کارگران با وساطت شهردار وقت مشغول کار شدند؛ مدیر جدید پس از مدتی عنوان کرد مطالبات سال ٩۵ به او مربوط نیست! در مقابل، کارگران از طریق مجاری قانونی و با پیشنهاد تمامی مسؤولان استان، اقدام به شکایت دسته‌جمعی برای معوقات سال ٩۵ کردند و موفق به گرفتن رأی قطعی به نفع خود از ادارۀ کار و ارجاع آن به دادگستری و متعاقب آن توقیف اموال باقی‌ماندۀ شرکت برای کارگران شدند. متأسفانه، مدیریت شرکت به‌جای احقاق حقوق کارگران، رئیس شورای شرکت و دبیر شورا را تهدید به اخراج کرده و تمدید قرارداد کار را منوط به استعفا از شورا نمودند. پس از استعفای این دو از ورود آنان به شرکت جلوگیری شد و پس از گذشت یک ماه، هر دو را از کار اخراج کردند. آقای مدیر جدید پس از گذشت ۵ ماه، با سه ماه حقوق معوقه کارگران، در سال ٩۶ از ادامۀ همکاری انصراف داده و با برداشت حقوق خود شرکت را ترک کرده و علت کناره‌گیری خود را برداشت‌های عاملی از حساب جدید شرکت، بدون هماهنگی با وی، اعلام نمود.

در اواخر مردادماه، سومین مدیر به سمت مشاور مالی و مدیر کارخانه جایگزین شد. او وعده داد شرکت در حال واگذاری است و خریداران احتمالی از بنیاد مستضعفان و بانک پاسارگاد با همراهی مسؤولان استانداری و فرمانداری البرز به شرکت مراجعه کرده‌اند. با وساطت تعدادی از کارگران با سابقه، کارگران شروع به کار نمایشی کرده تا وضعیت کارخانه را همچنان فعال نشان دهند. در حال حاضر، در سال ٩۶ کماکان قسمتی از حقوق ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و حقوق کامل ماه‌های تیر و مرداد پرداخت نشده است و به‌سبب عدم پرداخت حق بیمه دفترچۀ بیمه کارگران تمدیداعتبار نمی‌شود.

همچنین، بدهی شرکت به دارایی، بانک‌ها، تأمین اجتماعی و پیمانکاری‌های بزرگ و کوچک بالغ بر چندصد ملیارد تومان است و تمامی دستگاه‌ها، امکانات، تجهیزات و خطوط تولید شرکت کنتورسازی و رسا نور(که زیر مجموعۀ شرکت کنتورسازی است)در توقیف طلبکاران فوق‌الذکر است.

در پایان، یادآور می‌شود، در چند سال گذشته مدیریت وقت شرکت سوءمدیریت خود را به گردن کارگران انداخته و با تهدید آن‌ها به اخراج و معرفی تعدادی از آنان به مقامات امنیتی و همچنین، با واردکردن اتهاماتی همچون تحریک کارگران به اعتراض برای معوقات خود، سعی در ساکت‌کردن کارگران نموده که با روشن‌شدن ماجرا برای مقامات امنیتی به مقصودش نرسید.

این وضعیت کارگران شرکت کنتورسازی است که در آتش بی‌کفایتی تمام مدیران و مسؤولان شرکت کنتورسازی می‌سوزند .

به دادِ ما کارگران کنتورسازی برسید!

کسی صدای ما را نمی‌شنود!

فراخوان گروه اتحاد بازنشستگان برای ١٣ مهر(۵اکتبر) روز جهانی معلم

در تجمع ٣١ مرداد، بازنشستگان در مقابل مجلس خواسته های خود را مطرح کردند و تا پایان شهریور به مسئولان فرصت دادند که پاسخ دهند.

با توجه به پاسخ نامناسب و ناعادلانه مسئولان نسبت به مطالبات بازنشستگان، ما بازنشستگان کشوری، لشگری و تامین اجتماعی برای رسیدن به خواسته های خود:

١- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری تا برون رفت از خط فقر

٢- بیمه های کارآمد و درمان رایگان

٣- اداره و نظارت بر صندوق های بازنشستگی، از طریق انتخاب نمایندگانی موقت و چرخشی که از سوی بازنشستگان برگزیده می شوند؛ برای رسیدگی به اختلاس از صندوقها و موسسات مالی بازنشستگان.

بنابراین در تاریخ ١٣مهر ساعت ١٠ در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع خواهیم کرد و از کلیه بازنشستگان دعوت می کنیم به این تجمع که دادخواهی همه ماست بپیوندند.

“گروه اتحاد بازنشستگان”

٩۶/۶/١۵

تجمع در حمایت از زندانیان سیاسی در مقابل زندان گوهردشت کرج و دستگیری ۴ نفر

از ساعت ٩ صبح روز ٢٢ شهریور بنا بر فراخوانی خانواده های زندانیان سیاسی در گوهردشت که در اعتراض به وضع اسفناک زندانها در اعتصاب غذا بسر میبرند و رضا شهابی در مقابل زندان گوهر داشت برپا شد. در این حرکت اعتراضی بهنام ابراهیم زاده، واله زمانی، پیمان سالمی و صالح اسعدی دستگیر شدند.

در تجمع این روز فعالان کارگری و اجتماعی که به دنبال دعوت حامیان “کمپین دفاع از زندانیان اعتصابی” صورت گرفت؛ جمعیتی از ساعت ٩ صبح در کنار خانواده هایی که برای ملاقات آمده بودند در بیرون درب ملاقات گرد هم آمدند و خانواده های زندانیان سیاسی را همراهی کردند. تجمع کنندگان، پیام هایی در حمایت از زندانیان می دادند و خانواده ها ضمن تشکر از این همبستگی با تجمع کنندگان درباره ی زندانیان و وضعیت آنان به گفتگو می پرداختند.

این وضعیت تا ساعت ١٢ ظهر ادامه داشت و تجمع کنندگان در حالی‌که منتظر بازگشت خانواده های زندانیان اعتصابی از ملاقات بودند از سوی مأموران انتظامی جهت پراکنده شدن تحت فشار قرار گرفتند. آنان با دادن اخطارهایی خواستار پراکنده شدن تجمع کنندگان شدند و از آنجا که تجمع با موفقیت انجام شده بود و آخرین دسته های ملاقات کنندگان در حال بیرون آمدن بودند؛ محل را ترک کردند. این تجمع در حوالی ١٢ ظهر مورد یورش نیروهای سرکوبگر انتظامی قرار گرفت و مأموران حین پراکنده کردن جمعیت اقدام به ضبط گوشی موبایل برخی از تجمع کنندگان کردند که با واکنش اعتراضی جمعیت روبرو شد. مأموران که در پی دستگیری یکی از دختران در حال فیلم گرفتن بودند با اعتراض شدید تجمع کنندگان مواجه شدند که منجر به رهایی او شد. اما در این بین گوشی او را ربودند که با عکس العمل مجدد تجمع کنندگان مواجه و در این هنگام واله زمانی عضو هیات مدیره سندیکای نقاشان استان البرز دستگیر شد. در اعتراض به این دستگیری تجمع کنندگان شعار داده و فریاد میزدند:”ولش کنید، مگه چیکار کرده، اختلاس کرده، به بچه مردم تجاوز کرده، چرا دارین می‌برین. سپس پس از پایان تجمع در مقابل زندان نیروهای انتظامی با تعقیب تجمع کنندگان در مسیر بازگشت، سه نفر دیگر از آنان، بهنام ابراهیم زاده از فعالین شناخته شده کارگری که به تازگی از زندگی آزاد شده است، و پیمان سالمی و صالح اسعدی را نیز بازداشت کرده و به کلانتری ١٩ باغستان برده و از آنجا همه آنها را به پلیس امنیت میدان نبوت انتقال دادند. که بنا بر خبر قرار است فردا جهت تعیین تکلیف به دادسرا برده شوند.

چهارشنبه ٢٢ شهریور به روال هر چهارشنبه روز ملاقات با زندانیان سیاسی بود و به بسیاری از زندانیان حتی زندانیان اعتصابی ملاقات حضوری داده شده بود. در این ملاقات مشخص شد که به جز ۴ نفر به اسامی سعید شیرزاد، رضا شهابی، سعید پورحیدر و محمد نظری ، اعتصاب دیگر زندانیان سیاسی به اتمام رسیده است. اما همه زندانیان سیاسی بر مطالبات خود تاکید دارند.

قضیه از این قرار است که روز یکشنبه ٨ مرداد ٩۶ (٣٠ اوت ٢٠١٧) عوامل سرکوب رژیم اسلامی در زندان گوهردشت کرج، در یک یورش وحشیانه تعدادی از زندانیان سیاسی را با ضرب و شتم و توهین به سالن ١٠زندان گوهردشت، انتقال دادند. پس از این اقدام زندانیان منتقل شده در تاریخ ٩ مرداد ١٣٩۶،(٣١ اوت) دست به اعتصاب غذا زدند. اکنون چیزی که همه زندانیان به‌ویژه زندانیان اعتصابی بر آن تاکید دارند، اینست که هنوز به خواستهای آنها پاسخی داده نشده است و حتی معدود روزنامه‌هایی هم که وارد بند می‌شد اکنون ممنوع شده و امکان خرید از فروشگاه نیز وجود ندارد. در این دیدارها زندانیان اعتصابی از تمام افراد، شخصیت ها و فعالان کارگری، معلمان، زنان و دانشجویان و … که در این مدت آن‌ها را تنها نگذاشتند تشکر و قدردانی نمودند.

– ما همراه با خانواده های زندانیان سیاسی در گوهردشت، یورش به زندانیان سیاسی و شکنجه و آزار سیستماتیک آنها در زندان را قاطعانه محکوم . و از خواستهای برحق زندانیان سیاسی گوهر دشت حمایت و پشتیبانی می کنیم و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان هستیم.

– ما خواستار دستگیری محمود بهشتی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان در تهران را که در ٢١ شهریور انجام گرفت را محکوم میکنیم و خواستار آزادی فوری او، اسماعیل عبدی، محسن عمرانی، آتنا دائمی و تمامی زندانیان سیاسی هستیم.

-ما خواستار لغو تمامی احکام امنیتی زندان برای فعالین کارگری، معلمان و فعالین اجتماعی و پایان دادن به این سرکوبها هستیم.

-ما صدور حکم شلاق برای شاپور احسانی راد عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد را شدیدا محکوم و خواستار ممنوعیت حکم شلاق هستیم.

کمپین برای آزادی کارگران زندانی

٢٢ شهریور ٩۶

Free Them No

shahla.daneshfar٢@gmail.com

بین المللی

 

ک ک۴٨٨

 

فرانسهاعتصاب و تظاهرات سراسری علیه اصلاح قانون کار

تظاهرات علیه اصلاح قانون کار، در ده‌ها شهر فرانسه از جمله پاریس پایتخت این کشور سه شنبه ١٢ سپتامبر بعد از ظهر برگزار شد. همزمان در اعتراض به این موضوع چند اعتصاب عمومی نیز آغاز شده است. این نخستین اعتراض در این ابعاد، از زمان روی کار آمدن امانوئل ماکرون به‌عنوان رئیس جمهوری فرانسه است.

در این تظاهرات معترضان به سوی پلیس اشیاء مختلف پرتاب کردند و پلیس با گاز اشک آور و ماشین آب پاش با معترضان مقابله کرد. پلیس گفته است حدود ٣٠٠ نفر که صورتشان را پوشیده بودند به تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی و پنجره های سر راه شان آسیب زدند. سندیکاها از حضور بیش از شصت هزار نفر در این اعتراض خبر داده اندو منابع وزارت کشور فرانسه این تعداد را ٢۴هزار نفر اعلام کرده اند.

اعتصاب‌ها و تظاهرات سه شنبه ١٢ سپتامبر شروعی بر اعتراض‌های سراسری در این کشور است که طبق پیش بینی‌ها در تاریخ ٢١ سپتامبربرگزار می‌شود.

از سوی دیگر، اعتصاب ‌های عمومی در فرانسه در بخش های مختلف نیز از شب گذشته آغاز شده است. شبکۀ حمل و نقل عمومی، شرکت هواپیمایی ” ایرفرانس ” و شبکه های تلویزیونی فرانسه در این اعتصاب‌ها حضور دارند. سندیکاهای کارگری هم از کارمندان، دانشجویان و دانش آموزان خواسته اند که به اعتصاب و تظاهرات بپیوندند.

امانوئل ماکرون پیش از این تظاهرات در سخنانی توهین آمیز گفته بود که قصد ندارد در مقابل ” تنبل‌ها، وقیح‌ها و افراطی‌ها ” عقب نشینی کند.

اصلاح قانون کار برای امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه چالش مهمی است که او امیدوار است با اصلاحات مورد نظرش با بیکاری گسترده در فرانسه مقابله کند.

نخستین پروژه مهم برای امانوئل ماکرون که بخشی از برنامه پیشنهادی او در جریان مبارزات انتخاباتی است.

اصلاحات قانون کار مورد نظر دولت ماکرون آنچنان که تشریح شده در پی انعطاف پذیر کردن بازار کار است به شکلی که شرکت ها بتوانند راحت تر دست به استخدام یا اخراج نیروی کار بزنند.

همچنین در این قانون مذاکرات میان کارگران و کارفرمایان که در اصلاحات قانون کار در دوره فرانسوا اولاند به رده یا شاخه حرفه مورد نظر محدود شده بود را محدود تر کرده است بطوری که اکنون این مذاکرات به داخل شرکت ها خلاصه می شود.

همچنین در وضعیت استعفای خودخواسته کارگران ، قانون کار مورد نظر ماکرون شرایط را برای کارفرمایان سهل تر می کند.

همچنین سندیکاها در فرانسه نگران آن هستند که تغییرات در قانون کار باعث شود که کارفرمایان از بستن قراردادهای نامحدود خودداری کنند و قرادادهای محدود و پروژه ای گسترش یابد و امنیت شغلی متزلزل شود.

شیلیراهپیمایی در گرامیداشت یاد قربانیان کودتای نظامی پینوشه

 

حدود پنج هزار نفر از مردم شیلی در راهپیمایی سالانه برای یادبود قربانیان دیکتاوری نظامی در این کشور شرکت کردند که به درگیری بین تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس انجامید.
تظاهرکنندگان با حمل تصاویری و پارچه نوشته هایی، خواستار دریافت خبر از سرنوشت افراد ناپدید شده در سالهای دیکتاتوری نظامی شدند.

به گزارش خبرگزاری ها، در جریان این راهپیمایی، نیروهای پلیس با ماشین آب پاش و شلیک گاز اشک آور به تظاهرکنندگان حمله کرده و شماری را بازداشت کردند. این راهپیمایی به دعوت انجمن‌های دفاع از حقوق بشر و خانواده‌های افراد زندانی یا ناپدید شده در مدت دیکتاتوری ژنرال “آگوستو پینوشه”، هر سال در تاریخ ١١ سپتامبر برگزار می شود.

“سالوادور آلنده”، رئیس جمهور سوسیالیست شیلی ١١ سپتامبر ١٩٧٣ در پی کودتای نظامی آمریکایی در این کشور سرنگون شد. بر اساس آمارهای رسمی، در دوره دیکتاتوری پینوشه، حدود سه هزار و دویست نفر عمدتا افراد چپ و کمونیست در شیلی کشته یا ناپدید شدند و نزدیک ٣٨ هزار نفر نیز در بازداشت گاهها تحت شکنجه و اذیت و آزار روانی قرار گرفتند.

ایتالیا – اعتصاب کارکنان حمل و نقل عمومی‌

اعتصاب کارکنان بخش حمل و نقل عمومی، شهر رم پایتخت ایتالیا را دچار هرج و مرج و ترافیک های سنگین کرد.
در پی فراخوان اتحادیه های کارگری ایتالیا، حمل و نقل عمومی پایتخت این کشور، شامل اتوبوس ها، ترام، مترو، اتوبوس ها و قطارهای برون شهری از صبح روز چهارشنبه ١٣ سپتامبر به مدت ۴ ساعت دست به اعتصاب زدند.

این اعتصاب باعث ایجاد صف های طویل در مقابل ایستگاه ها، ترافیک های سنگین و سرگردانی مسافران شد. اتحادیه های کارگری دلیل برگزاری این اعتصاب را اعتراض علیه تصمیمات شرکت حمل و نقل عمومی مقامات موسوم به ‘اتک’ خوانده که با بدهی های انباشته شده خود، در آستانه ورشکستگی قرار گرفته و ١٢ هزار کارمند آن نیز در خطر از دست دادن شغل خود قرار دارند.

]]>
http://www.mobarez-k.com/arshiv/%d8%a7%d8%ae%d8%a8%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%a7%d8%b1%da%af%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%86%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d9%86%d9%88%d8%af%db%8c%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86-16/feed/ 0