سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان- دو گزارش

عنوان و اعتبار و حقوق معنوی سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان از تعرض مصون بماند

بیانیه

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان یا سازمان حقوق بشر کُردستان همراستا با اهداف عالیه خود و همنظر با پدر حقوق بشر کُردستان ، از رشد و گسترش ادبیات حقوق بشری و عمومیت یافتن آن در سطح جامعه و توسعه و نیز افزایش شعاع دایره ی مدافعان و نهادها و گروههای حقوق بشری و به تبع آن، دفاع و حمایت خالصانه از حقوق بشر چه در ایران و چه در کُردستان، استقبال و حمایت نموده و می نماید. این سازمان بر این نظر بوده و کماکان نیز هست و آن اینکه برای دیده بانی جامعتر و پاسداری بهتر از حقوق بشر، نهادها و سازمانها و اشخاص بیشتری می بایست فارغ از اهداف و اغراض سیاسی و گروهی و جناحی به دفاع از حقوق بشر بپردازند. در عین حال این سازمان معتقد است چنین نهادهای ابتدائا‌‌‌” جهت رعایت اساس حقوق بشر می بایست از هرگونه دستبرد و تعرض به حقوق دیگران و استفاده و اقتباس غیر مجاز از عناوین واعتبار دیگران اجتناب بنمایند و مشخصا” از نام و عنوان و آرم و نشان مختص به خود استفاده کنند.

سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان خود با پایبندی به اصل عدم تجاوز به حقوق و مالکیت معنوی دیگران و نیز با عدم نقض و یا عدم دستبرد به حقوق معنوی اشخاص حقیقی و حقوقی، انتظار مصونیت از تعرض به نام و عنوان و اعتبار و حقوق معنوی خود را نیز از دیگران داشت و دارد. این سازمان طبق اساسنامه و اعلامنامه و براساس سوابق سیزده ساله خود، در زبانهای فارسی، انگلیسی، عربی و کوردی عناوینی چون ” سازمان حقوق بشر کردستان” و ” سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان” و ” سازمان حمایت از حقوق بشر کُردستان ” را دارد که در مواردی واژه ایران به آنها افزوده شده و در کوردی نیز دارای عناوینی چون ” ڕێکخراوی مافی مرۆڤی کوردستان ” ، ” ڕێکخراوی داکۆکی لە مافی مرۆڤی کوردستان” و ” ڕێکخراوی پاراستنی مافی مرۆڤ لە کوردستان ” و” ڕێکخراوی مافی مرۆڤی کوردستان لە ڕۆژهەڵات ” است. که در مواردی نیز واژه ” ڕۆژهەڵات ” بلافصل به این عناوین افزوده میشود. بنابراین افزودن یاکسر واژه یی به ابتدا ، به میانه و یا انتهای عناوین مزبور ، از سوی دیگران جهت نامگذاری و معرفی خود و گروه و نهادشان، مجاز نبوده و بلکه نقض غرض و نقض اصول بدیهی و بنیادی حقوق بشر و زیر پا نهادن اصول واضحه ی اخلاقی است. از این رو سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان انتظار رعایت بلا درنگ حقوق بدیهی و حقوق معنوی بلامنازع خود و رفع و رجوع موارد تاسف انگیز موجود و بوجود آمده را دارد. این سازمان امیدوار است دیگر گروههای همکار حقوق بشری مورد خطاب، با انتخاب نام و عنوان مستقل برای نهاد و ارگان و واحد خبری خود، تعهد خود را به اصول و موازین پایه‌ای حقوق بشر و رعایت حقوق اشخاص حقوقی و نیز عدم دست اندازی به حقوق معنوی شخصیت حقوقی این سازمان اعلام نمایند.

سازمان حقوق بشر کُردستان انتظار برآورد نمودن بموقع این توصیه برادرانه و این درخواست دوستانه را بطور جدی دارد و امیدوار است برای انجام این مهم نیاز به اقداماتی غیر از این توصیه دوستانه نباشد. در خاتمه این سازمان بار دیگر با استقبال از گسترش فعالیتهای حقوق بشری، و با فشردن دستان فعالان راستین حقوق بشر، آغوش خود را به روی همه ی گروهها و جمعیتهای حقوق بشری و همراستا در کُردستان و ایران می گشاید و موجودیت و فعالیت آنها و دیگر نهادهای مدنی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی را مورد حمایت و پشتیبانی قرار می دهد.

چهارشنبه ۲۴خرداد ۱۳۹۶ / ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷

شورای مدیریت سازمان دفاع از حقوق بشر کُردستان

دەستبەسەری گەلی ڕۆژهەڵاتی کوردستان بەردەوامە‎

بە پێی هەواڵی گەیشتوو بە کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان ڕۆژی یەک‌شەممە ۲۱ جۆزەردانی ۱۳۹۶ کاتژمێر ۱۰ بەیانی ، لە درێژەی ڕەشبگیری خەڵکی سڤیل لە ڕۆژهەڵاتی کوردستان لە پاش هێرشەکانی سەر تاران ، لە گەڕەکی “مەنسوور‌ئاغایی” لە بە شارۆچکەی شاهۆ لە دەڤەری شاری ڕوانسەر لە ڕۆژهەڵاتی کوردستان خۆشک و برایەک بە ناوەکانی “لۆقمان بەهرامی” تەمەن ۲۷ ساڵ و فەریبا بەهرامی ۳۲ ساڵ کوڕی و کچی “شاناز” و “حاجی حۆسەین” دەکەونە بەر پەلاماری هێزە ئەمنییەکانی کۆماری ئیسلامی ئێران بە مەبەستی دەستبەسەر کردن کە لۆقمان پاش دەستبەسەری لە دەستی هێزەکان هەڵدێت و خۆی دەرباز دەکات و تا ئێستا چارەنوسی نادیارە .

بەڵام خۆشکەکەی “فەریبا بەهرامی ” لە شاری جوانڕۆ دەستبەسەر دەکرێت و بۆ شوێنێکی نادیار ڕەوانە دەکرێت . بە پێی سەرچاوەی هەواڵ هاوسەری “فەریبا بەهرامی” دەستبەسەر کراوە بەڵام لە شوێن و کاتی دەستبەسەریەکی تا ئێستا هیچ زانیاریەک لە بەر دەستا نیە.

شایانی باسە کە پاش هێرشی چەند کەسێک بۆ تاران و ئەنجامی تەقە و تەقینەوەی گۆری خومەینی بە بیانوی کورد بوونی ئەو هێرشبەرانەوە لە ڕۆژهەڵاتی کوردستان ڕەشبگیری و هێرشێکی بەرفراوان لە لایەن هێزە چەکدارەکانی کۆماری ئیسلامی ئێران لە کوردستان بەڕێوەدەچێت و تا ئێستا پتر لە ۷۰ کەس دەستبەسەر کراون کە کۆماری ئیسلامی ڕێژەی دەستبەسەرکراوانی ۴۱ کەس ڕاگەیاندوە و ئامادە نەبوە هیچ زانیارییەک بە بنەماڵەی دەستبەسەرکراوان بدات .

دەستبەسەری گەلی ڕۆژهەڵاتی کوردستان بەردەوامە

کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان

 

نظرات مسدود است.HOME