جمعیت حقوق بشر کوردستان- گزارش و خبر

هەوڵی خۆکوژی۲ کچی گەنجی(تازەپێگەیشتوو)ی ئیلامی لەڕۆژهەڵاتی کوردستان‎

بەپێی هەواڵی گەیشتوو بەکۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان ڕێکەوتی ۷ی خەرمانانی ۱۳۹۶ی هەتاوی ۲کچی مێرمنداڵیی تەمەن ۱۵ساڵ لەشاری مەلەکشای پارێزگای ئیلام دەستیان دایە خۆکوژی.
لەدرێژەی هەواڵەکەدا هاتووە کەئەم دوو کچە مێرمنداڵە لە دەسپێشخەرییەکی پێشتر داڕێژراودا لەناوبەری (پاریاب ـ گنبد)چوونەتە سەر چیا وخۆیان توڕهەڵداوە بۆخوارێ ودەرنجامی ئەم هەواڵە یەکیان بەخێرایی گیانی لەدەست داو وئەوی دی لەبەشی پێ(لگن)بەگرانی خەساری بینیوە وگوازراوەتەوە بۆنەخۆشخانە.
بەگوێرەی هەواڵەکان کەئەم دوو کچە هاوپۆلییە پاش سەرنەکەوتن لە وانەکەیان وبەدەست نەهێنانی خاڵی پێویست بۆ چوون وسەرکەوتن لەبواری وانەی(تجربی)بڕیاری خۆکوژیان داوە وئەمە لەکاتێکدایە کە هێشتا هۆکاری سەرەکی وچۆنییەتی ئەم دەسپێشخەرییە دەرنەکەوتووە.
جێگەی باسە کەئامار خۆکوژییەکان بەپێی ڕاپۆرتەکانی kmmk لەڕۆژهەڵاتی کوردستان،لەسەرەتای ئەمساڵەوە تابەئێستە بریتییە لە۱۹ ژن و۲۱پیاو گیانیان لەدەست داوە

http://www.kmmk.info/ku/8432.
کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان
Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​https://twitter.com/KmmKurdistan
تیراندازی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازهم قربانی گرفت‎

براساس گزارش رسیده به جمعیت حقوق بشر کوردستان، سه شنبه ۷ شهریور ماه ۱۳۹۶ شمسی ۲ شهروند کورد در مسیر جوانرود_روانسر در شرق کوردستان مورد هدف تیراندازی نیروهای امنیتی قرار گرفتند و بشدت زخمی شدند.

“محمد مهدوی” و “زمناکو مهدوی” ۱۰ ساله اهل شهرستان “جوانرود” که نسبت پدر و فرزندی دارند در حالیکه در مسیر ذکر شده در حال تردد بودند از سوی نیروهای امنیتی به بهانه اینکه حامل بار قاچاق هستند مورد هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفتند و هردو نفر آنها زخمی شدند و این در حالیست که طبق خبرهای دریافتی از منابع محلی, آنها هیچگونه بار قاچاقی بهمراه نداشته و بدون دلیل مورد هدف قرار گرفته اند.

لازم به گفتن است که نیروهای مسلح وابسته به جمهوری اسلامی ایران روزانه و بصورت مداوم و به بهانه های واهی شهروندان کورد را در مناطق مختلف شرق کوردستان به قتل رسانده و یا زخمی میکنند. جای تامل است که طبق آمارهای موجود تا اواخر ماه جولای ۲۰۱۷، تعداد ۱۴ کولبر به قتل رسیده و ۲۹ کولبر نیز زخمی شده اند.

جمعیت حقوق بشر کوردستان

Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
مرگ و آسیب جسمانی برای کولبران، درآمد حاصله برای دولت‎

به گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان و بر اساس مصاحبه ای که رسول خضرى نماینده پیرانشهردر مجلس در مورد کولبر آن انجام داده است، درآمد ناشى از کار و حمل بار بوسیله کولبران براى دولت درآمدى مابین ٧٠٠ تا ٨٠٠ میلیون تومان تا یک میلیارد روزانه، از محل عوارض پرداختى این کالاها میباشد، این عوارض را صاحب بار پرداخت میکند و کولبران فقط بعنوان کارگر براى صاحبان کالاها کار میکنند.

نماینده پیرانشهر در این مورد گفت: ۴٠٪‏ از این درامد معابر کولبرى در استان و ۶٠٪‏ در تهران صرف مى شود. آیا این ۴٠ ٪‏ در شهرهاى مرزى یا مراکز استان صرف مى شود یا نه سوالی است که میشود جواب آنرا از وضع بد اقتصادى شهرهاى مرزى حدس زد. کولبرانى که ١۵٠-٢٠٠ کیلوگرم وزن را از جاده هاى کوهستانى و صعب العبور رد میکنند و با خطر شلیک مستقیم گلوله و مرگ نیز روبرو هستند و هر هفته شاهد کشته شدن و زخمى شدن و عبور از مین و حوادث بهمن و سقوط در زمستان براى کولبران هستیم، در بهترین حالت با کمترین مزد و بیشترین آسیب جسمانى قربانى مافیاى قاچاق کشور هستند.

این کارگران که براى قاچاقچیان بزرگى کار میکنند که از جانب دولت حمایت میشوند حرمت انسانى کولبران را زیر پا نهاده و در مقابل دستمزد ناچیز با میزان -٢٠٠ ٨٠ کیلو بار موجب آسیب ستون فقرات، بیماریهاى دیسک کمر، آسیب عصبى و معلولیت و جابجایى مهره هاى کمر و آرتروز و شکستگى کمرو مهره ها در صورت افتادن و سقوط و … میشوند که از لحاظ پزشکى در اکثر موارد غیر قابل علاج و ماندگار هستند. اگر دولت بعنوان قوه قانونگذار و اجرایى و مسئول مشکلات کولبران در فکر راه حل این معضل میبود میتوانست با کمترین مبلغ ، با دادن آگاهى در مورد عواقب غیر قابل درمان, حمل بیش از ١۵ کیلو و خطرات ناشى از آن را مهم تلقى کرده و بجاى کولبرى ، اشتغال زایى و پروژه هاى جایگزین، از رویکرد کارگران فقیر به این آلترناتیو کاملاً نابود کننده جلوگیرى کند.

لازم به ذکر است قوانین کار و بهداشت و ایمنى کار باید از استفاده از انسان بدون اسبابها و ماشینهاى مجهز براى حمل اشیاء سنگین، ممانعت بعمل مى آورد.

در حالیکه همچنان ۶٨٠٠٠ انسان از روى ناچارى در معرض خطرناکترین و غیر انسانیترین شرایط کارى بعنوان کولبر در مرزهاى شرق کوردستان به بردگى کشیده میشوند

صفحە نخست

جمعیت حقوق بشر کوردستان

Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​
https://twitter.com/KmmKurdistan

نوشتن نظرHOME