جمعیت حقوق بشر کوردستان-گزارش و خبر

حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله سنی مذهب کماکان در اعتصاب است‎

بە گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان، حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج از ۹ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی از وضعیت بسیار نامناسب روحی رنج می برد و در طی مدت اعتصاب نیز با کاهش وزن و افت فشار خون روبرو بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، حمزه درویش، زندانی ۲۴ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده است و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. وی مدتی پیش بصورت غیرمنتظره بازداشت و به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آقای درویش از شرایط روحی و جسمی بسیار نامناسبی برخوردار است بطوریکه قادر به انجام امور روزمره و فردی خود نیست. آقای درویش از ۹ روز پیش دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده است. این اعتصاب به بدتر شدن وضعیت روحی و روانی او منجر شده است. حمزه درویش از نظر خانواده که او را دیده اند و می شناسند عملا بیماری جدی روانی دارد. جای او اساسا در زندان نیست بلکه باید هر چه سریعتر به یک مرکز درمانی منتقل شود.” ایشان از روز دوشنبە اعتصاب غذایش را شروع کرده و حتی از نوشیدن آب هم امتناع می کند. وضعیت جسمی اش مناسب نیست به طوریکه در همین چند روزه بیش از ۷ کیلو وزن از دست داده و افت شدید فشار دارد.

وضعیت روحی او هم روز به روز بدتر میشود.” دادگاە تجدید نظر هیچ اقدامی جهت بررسی مجدد پروندە ایشان انجام ندادە و همان رای دادگاە بدوی را تائید کرە است. آقای درویش ماهها قبل و پیش از اینکه وضعیت روحی او آنقدر نامناسب شود که امکان نگارش منظم را از دست بدهد نامه ای خطاب به افکار عمومی نوشت و در آن به شرح سرگذشت خود پرداخت و از نهادهای مدافع حقوق بشر طلب استمداد کرد.

این زندانی سنی مذهب در انتهای یکی از این نامه ها می آورد “من جوانی ۲۴ ساله بودم قربانی یک جنایت شدم . طبق کدام قانون و کدام منطق و کدام وجدان کسی که قربانی شده را مجازات باید کرد؟ اکنون از سازمان عفو بین الملل و نهادها و سازمانهای حقوق بشری و تمام وجدانهای بیدار میخوام ندای مظلومیت و بی گناهی من را بشنوند و از آنها خواهانم تا در راستای احقاق حقوق حقه ی من تمام تلاششان را بکار گیرند.” او که در نامه خود از اعلام اعتراض به حکم صادره می گوید در روزهای اخیر حکم تایید نهایی مجازات صادره را دریافت کرده است، به این معنی که اساسا اعتراض او به حکم در نظر گرفته نشده و از محکومیت ۱۸ سال حبس تعزیری با احتساب ماده ۱۳۴ مدت ۱۵ سال را لازم است تحمل کند.

وضعیت این جوان تالشی در زندان رجایی شهر کرج به حدی وخیم شده است که عملا قادر به همزیستی با سایرین و انجام امور اولیه خود در زندان نیست. شرایط روانی وخیم او در سایه بی توجهی مسئولین هر روز به وخامت می گراید

http://www.kmmk.info/fa/8907.

جمعیت حقوق بشر کوردستان

Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​https://twitter.com/KmmKurdistan
Telegram: ​ ​https://t.me/kmmkkurdistan

I​​​nstagram: ​https://www.instagram.com/kmmkurdistan
هەورامان لەلایەن هێزەکانی کۆماری ئیسلامییەوە

بەپێی هەواڵی گەیشتوو بەکۆمەڵەی مافر مرۆڤی کوردستان ,هێزەکانی کۆماری ئیسلامی ئێران لەسەرسنووری هەورامان لەڕۆژهەڵاتی کوردستان شەوی ڕابردوو۲۶ی گەلاوێژی ۱۳۹۶ی هەتاوی لەبۆسەیەکدا کەبۆ کۆڵبەران،وکاسبکاران نابوویانەوە دەستیان بەسەر ۳۰بارهەڵگر ی کۆڵبەران وبارەکانیاندا گرت.

بەگوێرەی هەواڵەکە نزیک بە۲۰باریش کەپێک هاتبوون لەگوێز وسیگار وپێداویستی ڕۆژانەی خەڵک سوتێنران. جێگەی باسە کەکۆماری ئیسلامی ئێران سیستەمانە هەوڵ ئەدات کەکۆڵبەرانی کورد بەجێی کار وکەسابەت بۆخۆیان دەست بدەنە سیخۆری وڕاپۆڕت لەیەکتر دان ولەچالاکانی مەدەنی وژینگەپارێزی وهەرلەڕێی کەسانێکی بەکرێگیراوەوە پەلاماری شارۆمەندانی کورد دەدات.

هەرلەم پێوەندییەدا بەرپرسایەتی ئەم چەشنە پەلامارانەی بەو کەسانە سپاردووە وکەسێکی ووەک “موسلیم حەیدەری”بەدەیان جار پەلاماری ماڵ وگیانی کۆڵبەرانی داوە وئەم هێرشەیش لەلایەن ناوبراوەوە جێبەجێ کراوە. کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان

هەورامان لەلایەن هێزەکانی کۆماری ئیسلامییەوە

Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​https://twitter.com/KmmKurdistan
Telegram: ​ ​https://t.me/kmmkkurdistan

I​​​nstagram: ​https://www.instagram.com/kmmkurdistan

نظرات مسدود است.HOME