جمعیت حقوق بشر کردستان- دو گزارش (به زبانهای کردی و فارسی)

 

کاهش صادرات استان کرماشان در سال ١٣٩۵ و ١٣٩۶

بر اساس گزارش جمعیت حقوق بشر کوردستان و بە نقل از خبرگزاریهای داخلی ایران، رئیس اتاق بازرگانى استان کرماشان از کاهش صادرات از مرزهاى استان کرماشان در شرق کوردستان خبر دادەاست.
کیوان کاشفى رئیس اتاق بازرگانى جمهوری اسلامی ایران در کرماشان پایتخت شرق کوردستان، از کاهش ٢٨-٣٠٪‏ صادرات و ادامه دار بودن این کاهش تا کنون خبر داد.
وى بیان کرد که این کاهش ناشى از کاهش تولید کارخانه ها و صادر کنندگان استان نیست بلکه ناشى از مسایل مرزى و بسته شدن مرز پرویزخان است که قبلاً شاهرگ صادرات به عراق بودە است.
کاشفى تأکید کرد که اکنون دولت مرکزى عراق بین اقلیم کوردستان و بخش عرب نشین خط حائلى ایجاد کرده که باعث انتقال صادرات از طریق مرز سومار، مهران شده و این امر باعث افت صادرات در کرماشان در سال ١٣٩۵ وادامه آن، تا کنون گردیده است .
باید گفت با توجه به در صد بالاى بیکارى در استان کرماشان ( که بیش از ٣ برابر مناطق دیگر است)، این مسئله موجب بدتر شدن وضعیت اقتصادى این استان و نشانه عدم برنامه ریزى حکومت جمهوریاسلامی ایران براى این استان شرق کوردستان است .
سیاست و برنامەریزیهای جمهوری اسلامی ایران هموارە نگاە امنیتی داشتە و بە عمد سعی در عقب ماندگی شرق کوردستان کردە است.

کاهش صادرات استان کرماشان در سال ١٣٩۵ و ١٣٩۶

جمعیت حقوق بشر کردستان

لە خوڕەماوا گیراوێک لە سێدارە درا

بەپێی هەواڵی گەیشتوو بە کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان، ڕۆژی ۳شەممە ۱۶ی جۆزەردانی ۱۳۹۶ی هەتاوی، لە گرتووخانەی ناوەندی خوڕەماوا لە پارێزگای لوڕستان، گیراوێکی لوڕ لە سێدارە درا.

“هومایون تولابی” بە تاوانی کوشتنی بەئەنقەست بە ئێعدام سزا درابوو.

ناوبراو ماوەی ۶ساڵ بوو لە بەندیخانە ڕاگیرابوو و لە ڕۆژی ۲شەممە بەمەبەستی ئێعدام کردنی بۆ ژووری تاکەکەسی گوێزرابووەوە.

سەرچاوەیەک ڕایگەیاند کە هومایون لە سەرلە بەیانی ڕۆژی ۳شەممە لە حەساری زیندان لە سێدارە دراوە.

شایانی باسە سزای ئێعدام لە دەستهەڵاتی کۆماری ئیسلامی ئێران دا پێداگری لەسەر دەکردرێت و سەڕەڕای وشیارییەکانی ڕێکخراوەکانی مافی مرۆڤ و کۆمەڵگای نێودەوڵەتی، ساڵانە بە سەدان کەس بە بیانووی جیاجیا لە سێدارە دەدرێن.

لە خوڕەماوا گیراوێک لە سێدارە درا

کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان

 

نظرات مسدود است.



HOME