جمعیت حقوق بشر کوردستان- دو گزارش

استانهاى شرق کوردستان طبق امار رسمى منتشره در زیر خط میانه جوانى واقع شده اند‎

طبق گزارش رسیده به جمعیت حقوق بشر کوردستان و تحقیقات گزارشگر ما میانگین سنى در شرق کوردستان بالاتر از میانگین کشور ایران است و استانهاى شرق کوردستان از پیرترین بخشهاى ایران قرار گرفته و همچنین از میان استانهاى شرق کوردستان استان کرماشان پیرترین استان و بیشترین جمعیت سالمند و کمترین جمعیت جوان در خود جاى داده و رتبه هفتم کشور ایران قرار گرفته است.
به نقل از گزارش ، علت کاهش جمعیت جوان در شرق کوردستان نبود مایحتاج أولیه زندگى ، فقیرى ، بیکارى و مهمتر از همه تبعیض اتنیکى و آیینى است ، این دلایل سیاست اشکار جمهورى اسلامى ایران برعلیه مردم شرق کوردستان میباشد و بر أساس سالها حکومتدارى خود با گسترش فقر ومحرومیت در این مناطق میل به زندگى را در میان جوانان کاهش داده شده است. استان کرماشان علاوه بر محرومیت و بیکارى ، سیاست إنکار خود ، اسیمیلاسیون و فاصله گرفتن از أصل و ریشه خود ، میل به اراده زندگى در میان این جامعه کاهش داده و جامعه بیشتر به پیرى کشانده شده است.
حکومت جمهورى اسلامى با استفاده از تفاوت مذهبى استانهاى کرماشان و ایلام با دیگر استانهاى شرق کوردستان توانسته تا حدى به أهداف خود دست یابد و این مناطق را از دیگر مناطق کوردستان جدا کرده و به دلیل محرومیت ، جوانان این استانها مجبور به کوچ مناطق مرکز نشین ایران کند و جمعیت جوان را کاهش داده و از فرهنگ و ملیت خود بیگانه کند.

جمعیت حقوق بشر کوردستان
Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​https://twitter.com/KmmKurdistan
Telegram: ​ ​https://t.me/kmmkkurdistan

I​​​nstagram: ​https://www.instagram.com/kmmkurdistan

ناڕەزایەتی شارۆمەندی خەڵکی “شنۆ” لەڕۆژهەڵاتی کوردستان بەحوکمی دادگا‎

بەپێی هەواڵی گەیشتوو بەکۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان،هاوڵاتییەکی کوردی خەڵکی شاری “شنۆ” کە لە دادگای سەرەتاییدا ۶ساڵ زیندانی تەعزیری بۆدیاریکرابوو، دژ بەو حوکمەی دادگا ناڕەزایەتی دەربڕی. “خەلیل شاهی”خەڵکی گوندی “سنگان” سەربەشاری شنۆ لەڕۆژهەڵاتی کوردستانە کەبە تۆمەتی هاریکاری لەگەڵ حیزبە کوردییەکان لە لایەن دادگای شۆڕشی شاری شنۆوە ۶ ساڵ زیندانی تەعزیری بۆدیاری کرا و ناوبراویش بەرانبەر بە و حوکمە ناڕەزایەتی دەربڕی ودۆسیەکەی بۆ پێداچوونەوە نێردرا بۆ دادگای ورمێ.
جێگەی باسە کەناوبراو لە۲۶ی پووشپەڕی۱۳۹۵ لەگەڵ یەکێک لە هاوڕێیانی بەناونیشانی “زەکەریا سافکار” لەلایەن هێزە ئیتلاعاتییەکانی شاری شنۆوە دەسبەسەر کرابوو وپاش تێپەڕاندنی قوناغەکانی لێپرسینەوە وتا کاتی دیاری کردنی حوکمەکەی بەبارمتە وبەشێوەی کاتی لەزیندان ئازاد کرابوو.

http://www.kmmk.info/ku/8276
کۆمەڵەی مافی مرۆڤی کوردستان
Webb​​: www.kmmk.info​
E Mail:​ ​ info@kmmk.info
Facebook:​ ​ https://www.facebook.com/kmmkurdistan
Twitter: ​ ​https://twitter.com/KmmKurdistan
Telegram: ​ ​https://t.me/kmmkkurdistan

 

نظرات مسدود است.HOME